Anna Zalewska: w ciągu dwóch lat spodziewane dodatkowe 10 tys. etatów dla nauczycieli

Polska
Anna Zalewska: w ciągu dwóch lat spodziewane dodatkowe 10 tys. etatów dla nauczycieli
PAP/Andrzej Grygiel

W ciągu dwóch lat przekształceń spodziewamy się dodatkowych 10 tys. etatów dla nauczycieli - zapowiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Jak dodała, obecnie jest 8 tys. ofert pracy dla nauczycieli w Polsce.

- Kiedy reformowaliśmy edukację, (...) był alarm, że 7 tys. nauczycieli straci pracę, powtarzałam - nie ma takiej możliwości, dlatego że liczba dzieci się nie zmienia - powiedziała na konferencji prasowej w Katowicach szefowa MEN.

 

- Okazało się, że zgodnie z naszymi wyliczeniami 850 dodatkowych etatów się pojawi, jednocześnie do dzisiaj mamy ponad 8 tys. ofert pracy w Polsce. W momentach kulminacyjnych było ich prawie 40 tys. - podkreśliła szefowa Zalewska.

 

Minister zapowiedziała, że w ciągu dwóch lat przekształceń spodziewanych jest "dodatkowych 10 tys. etatów". - Jesteśmy dalej przy wdrażaniu reformy, dalej liczymy pieniądze, Komitet Stały przyjął ustawę o finansowaniu oświaty i jednocześnie zmiany w Karcie Nauczyciela - dodała.

 

Zalewska poinformowała, że zwróciła się z listem z podziękowaniami do samorządów. Podkreśliła, że oprócz podziękowań znalazła się tam również zapowiedź podwyżek", ale, jak zastrzegła, "o tym dokładnie będzie mówiła pani premier 4 września".

 

Reforma oświaty rozpocznie się już w tym roku. Przywraca ona 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika. Gimnazja zostaną stopniowo zlikwidowane. Przeciwko zmianom protestowało ZNP i organizacje społeczne. Chcieli, by Polacy w referendum wypowiedzieli się, czy są przeciw reformie czy nie. Sejm odrzucił jednak w lipcu projekt uchwały w tej sprawie.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie