Lasy Państwowe chcą budować domy z drewna. Szyszko: projekt wpisuje się w misję resortu

Polska

Budowę drewnianych domów pod wynajem i stworzenie oferty preferencyjnych kredytów pod budownictwo drewniane zapowiadają Lasy Państwowe (LP). Leśnicy chcą też zainwestować w rozwój turystyki, budując małe drewniane hotele czy remontując stare ośrodki wczasowe. Część drewna ma pochodzić z uprzątania Borów Tucholskich po sierpniowych nawałnicach.

W poniedziałek w siedzibie resortu środowiska minister Jan Szyszko oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podpisali list intencyjny ws. współpracy w ramach projektu rozwojowego LP "Polskie domy drewniane - żyj w zgodzie z naturą".

 

Efektem współpracy ma być m.in. stworzenie ogólnokrajowych instrumentów wsparcia rozwoju budownictwa drewnianego z udziałem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Banku Ochrony Środowiska. Powołany ma zostać również zespół roboczy, do którego zaproszeni zostaną przedstawiciele administracji rządowej, branży drzewnej czy instytutów badawczych.

 

"Bardzo mocno wpisuje się w politykę klimatyczną"


Według ministra Szyszko, nowy projekt leśników wpisuje się w misję resortu, czyli udostępnianie zasobów przyrodniczych Polski dla zrównoważonego rozwoju kraju, szczególnie terenów wiejskich. Ocenił, że dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy na terenach niezurbanizowanych. - To element, który bardzo mocno wpisuje się też w politykę klimatyczną, którą realizujemy od dwóch lat - zaznaczył.

 

Dyrektor generalny LP wyjaśnił, że jednym z elementów programu ma być budowa drewnianych domów pod wynajem na niektórych gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe, które nie są np. zalesione. Leśnicy chcą też budować małe drewniane hotele oraz remontować ośrodki wczasowe. Tomaszewski uważa, że drewno powinno być coraz szerzej wykorzystywane w budownictwie kubaturowym, mieszkalnym. Dlatego też - jak mówił - inicjatywa LP może się wpisać w rządowy program Mieszkanie plus.

 

Drewno uzyskane ze sprzątania po nawałnicach

 

Szef LP poinformował, że w ramach programu mógłby powstać system kredytowania budownictwa z drewna dla prywatnych właścicieli gruntów. - Adresowane byłoby to do tych, którzy mają własne działki, bądź mogą je kupić i chcą skorzystać z linii kredytowej zmiękczanej przez fundusz świadczeń socjalnych. Te kredyty mogłyby być dodatkowo zmiękczane dotacjami z NFOŚiGW na fotowoltaikę - powiedział Tomaszewski.

 

Dyrektor LP zapowiedział, że część drewna, która zostanie pozyskana w ramach uprzątania Borów Tucholskich po sierpniowych nawałnicach, zostanie przeznaczona na prefabrykaty pod przyszłe budownictwo drewniane.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie