Martwa kobieta przez 20 lat otrzymywała emeryturę. Miasto straciło 73 tys. dolarów

Świat
Martwa kobieta przez 20 lat otrzymywała emeryturę. Miasto straciło 73 tys. dolarów
Flickr/Gabriel Rodríguez/CC BY-SA 2.0
Zdjęcie ilustracyjne

Emerytka zmarła w listopadzie 1997 roku. Władze Wilmington w Stanach Zjednoczonych nie odnotowały tego faktu i przez prawie dwie dekady, co tydzień na jej konto wpływała ustalona wcześniej kwota. Miasto prawdopodobnie nie odzyska pieniędzy. Ktoś na bieżąco je wydawał.

Według audytu, do którego dotarł "The News Journal" wynika, że kobieta otrzymywała emryturę od 1974 roku aż do momentu śmierci. Mimo to nie zaprzestano wypłacać cotygodniowej pensji.

 

Przez dwie dekady łączna, przekazana kwota wynosiła 72 tys. 966 dolarów.

 

"Nikt nie miał pojęcia, że ona nie żyje"

 

- To naprawdę niecodzienne okoliczności - powiedziała skarbnik miasta Velda Jones-Potter. Urzędnicy zorientowali się w sytuacji dopiero w zeszłym roku. 

 

Miasto w sprawach wypłat emerytur korzysta z usług firmy zewnętrznej, która porównuje informacje o osobach otrzymujących emeryturę z listą zgonów.

 

Jones-Potter powiedziała, że śmierć emerytki nie została odnotowana w oficjalnej dokumentacji. Zaznaczyła, że oprócz działalności firmy zewnętrznej, "także biuro skarbnika na bieżąco przegląda nekrologi", a poczta, która przychodzi do samotnej, zmarłej osoby po pewnym czasie wraca do urzędu miasta, bo nikt jej nie odbiera.

 

- Zwykle w jakiś sposób o tym wiadomo - dodała skarbnik. - W tym przypadku nie otrzymywaliśmy listów z powrotem. Nikt nie miał pojęcia, że emerytka nie żyje - powiedziała urzędniczka.

 

120 milionów rocznie 

 

John Rago, zastępca szefa sztabu ds. polityki i komunikacji w urzędzie burmistrza Mike'a Purzyckiego nie powiedział, czy sprawa zostanie przekazana policji. Według urzędników ktoś na bieżąco odbierał emeryturę kobiety.

 

Co roku w Stanach Zjednoczonych fundusz emerytalny i fundusz osób niepełnosprawnych tracą średnio 120 milionów dolarów w skutek dokonywania wypłat na poczet osób, które nie powinny otrzymać świadczenia.

 

USA Today, The News Journal

bas/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze