Opieka na telefon pomaga seniorom w Poznaniu. Innowacyjny projekt

Technologie
Opieka na telefon pomaga seniorom w Poznaniu. Innowacyjny projekt
publicdomainpictures.net/Marina Shemesh/CC0 Public Domain

Ponad 250 samotnych, schorowanych i często niesamodzielnych seniorów korzysta z nowoczesnego systemu teleopieki w Poznaniu. Docelowo program ma objąć do 550 starszych poznaniaków. Dzięki temu systemowi udało się uratować życie co najmniej kilku osób.

Działający od kwietnia w Poznaniu system teleopieki jest innowacyjnym rozwiązaniem w skali całego kraju. Roczny koszt jego obsługi to 4 mln zł. Większa część tej sumy pochodzi z unijnego dofinansowania - poinformował w piątek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.

 

Opaska z przyciskami alarmowymi

 

- Teleopieka to nowatorski projekt, pierwszy w Poznaniu i jeden z pierwszych w kraju. Polega on na tym, że senior w miejscu swojego zamieszkania otrzymuje tzw. stację bazową, telefon, oraz specjalną opaskę - dzięki temu ma przez cały czas kontakt z naszym centrum teleopieki - powiedział Solarski.

 

- Na opasce znajdują się dwa przyciski. W momencie zagrożenia życia, lub kiedy z seniorem dzieje się coś złego - nadusza czerwony przycisk i następuje natychmiastowy kontakt z opiekunem - poinformował wiceprezydent.

 

-  W momencie kiedy senior włączy przycisk, ale nie może rozmawiać - wysyłane są sygnały do najbliższych sąsiadów, rodziny, aby sprawdzili, co się dzieje. Jeśli to nie skutkuje, wysłana zostaje karetka pogotowia. Zielony przycisk służy natomiast do kontaktu z teleopiekunem, np. gdy senior ma jakiś problem, lub czuje się samotny i chciałby z kimś porozmawiać - dodał Solarski.

 

Teleasystenci czuwają całą dobę

 

Nad bezpieczeństwem seniorów czuwa obecnie dziewięciu teleasystentów, którzy - na zmianę - dyżurują przez 24 godziny na dobę przez cały rok. W pomoc zaangażowani są także wolontariusze. Solarski zaznaczył, że obecnie z systemu korzysta ponad 250 osób, ale liczba ta ma się stopniowo zwiększać i docelowo program ma objąć 550 poznańskich seniorów.

 

Ekspert ds. wdrożenia systemu teleopieki ze Stowarzyszenia Medycyna Polska Monika Szelągiewicz podkreśliła, że dzięki teleopiece już kilkakrotnie udało się uratować życie seniorom.

 

- Kobieta z podejrzeniem udaru dzięki interwencji teleasystenta i wezwaniu pogotowia ratunkowego szczęśliwie przeżyła. Do kolejnej pani, która choruje na padaczkę pourazową i przewlekłą chorobę płuc udało się również na czas wezwać pomoc. Takich przykładów można by przytoczyć wiele i pokazują one, że jak bardzo usługa teleopieki jest ważna i potrzebna w dużym mieście, gdy zagrożone jest życie, bezpieczeństwo czy zdrowie jego mieszkańców - powiedziała.

 

Bezpłatnie i indywidualnie

 

Udział seniorów w systemie teleopieki jest bezpłatny. Aby zostać objętym teleopieką można zgłosić się np. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Po przeprowadzonym wywiadzie środowiskowym ustalany jest indywidualny program opieki i wsparcia dla każdego podopiecznego, później senior jest odpowiednio szkolony, aby umiał posługiwać się systemem.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie