Portugalia: pożary lasów w centrum kraju. Sąsiadom pomogła Hiszpania

Świat
Portugalia: pożary lasów w centrum kraju. Sąsiadom pomogła Hiszpania
PAP/EPA/PAULO CUNHA

Władze Portugalii, które wciąż próbują się uporać z wieloma pożarami lasów w centrum kraju, otrzymały pomoc z sąsiedniej Hiszpanii w ramach unijnego mechanizmu walk z klęskami żywiołowymi - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.

Z Hiszpanii skierowano do Portugalii 120 strażaków, 27 pojazdów i trzy samoloty gaśnicze, za co władze w Madrycie otrzymały podziękowanie od komisarza UE ds. pomocy humanitarnej Christosa Stylianidesa.

 

Rzeczniczka portugalskiej obrony cywilnej (ANPC) Patricia Gaspar poinformowała w poniedziałek, że w ciągu dwóch dni w następstwie pożarów lekkie obrażenia odniosło 45 osób, z miejscowości Vila de Rei w dystrykcie Castelo Branco ewakuowano 112 osób, a w całym kraju z ogniem walczy ponad 3700 strażaków wyposażonych w 400 wozów strażackich i ok. 30 samolotów i śmigłowców.

 

Rzeczniczka ANPC powiedziała, że liczba pożarów nieco zmalała, lecz sytuacja wciąż pozostaje niepokojąca, głównie w 10 regionach, w tym w dystryktach Castelo Branco i Coimbra.

 

Portugalia została w tym roku szczególnie ciężko doświadczona przez pożary lasów - pisze agencja Associated Press. Przypomina, że w czerwcu w gminie Pedrogao Grande doszło do najtragiczniejszego w historii kraju pożaru, w którym zginęły 64 osoby, a ponad 200 zostało rannych.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie