Portugalia: rozbił się śmigłowiec uczestniczący w akcji gaśniczej. Zginął 51-letni pilot

Świat
Portugalia: rozbił się śmigłowiec uczestniczący w akcji gaśniczej. Zginął 51-letni pilot
PAP/EPA/PAULO CUNHA

Śmigłowiec rozbił się w niedzielę po południu w okolicach portugalskiego miasta Castro Daire. W wypadku zginął pilot maszyny, która wspierała strażaków w walce z pożarami lasów w środkowej części kraju.

Jak poinformowała firma Everjets, do której należała maszyna, 51-letni portugalski pilot był jedyną osobą, która podczas katastrofy znajdowała się w helikopterze.

 

Do wypadku doszło w miejscowości Cabril koło miasta Castro Daire, w środkowej części Portugalii. Maszyna przed wypadkiem dwukrotnie transportowała ładunek wody do gaszenia pożaru.

 

Uderzył w linię wysokiego napięcia

 

"Wszczęto już śledztwo, aby ustalić szczegóły katastrofy. Z tego co już wiemy wynika, że maszyna uderzyła w linię wysokiego napięcia, po czym spadła na ziemię i się zapaliła" - ujawniła spółka Everjets.

 

Firma, która udostępniła helikopter portugalskiej obronie cywilnej, poinformowała, że pilot latał w zespołach wspierających strażaków od 2013 r.

 

Od połowy sierpnia Portugalia walczy z licznymi pożarami na terenie niemal wszystkich dystryktów. W ich efekcie zginęła jedna osoba, a blisko 110 zostało rannych.

 

Z ogniem walczy 3 tys. strażaków

 

W niedzielę na terytorium Portugalii z ogniem walczy ponad 3000 strażaków. Największe pożary występują w dystryktach Viseu, Castelo Branco, Portalegre i Santarem, w środkowej oraz wschodniej części kraju. Walkę z żywiołem utrudniają dochodzące do 40 stopni Celsjusza upały oraz porywisty wiatr.

 

W ocenie strażaków oraz przedstawicieli lokalnych samorządów biorących udział w akcji gaszenia pożarów istnieją przesłanki, aby sądzić, że źródłem żywiołu w niektórych przypadkach było umyślne podpalenie.

 

Największy, trwający pięć dni, pożar wybuchł 17 czerwca w gminie Pedrogao Grande, w dystrykcie Leiria. Była to równocześnie największa tragedia w historii tego kraju. Według danych rządu żywioł zabił 64 osoby, a 250 ranił.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie