Macierewicz otrzymał dokumenty o przejęciu przez MON willi gen. Jaruzelskiego

Polska
Macierewicz otrzymał dokumenty o przejęciu przez MON willi gen. Jaruzelskiego
PAP/Leszek Szymański

Wojskowe Biuro Historyczne przedstawiło szefowi MON Antoniemu Macierewiczowi dokumenty dot. willi przy ul. Ikara 5, w której mieszkał gen. Wojciech Jaruzelski. Wynika z nich m.in., że nieruchomość w sierpniu 1972 r. przejął Wojskowy Stołeczny Zarząd Budynków Mieszkalnych.

WBH poinformowało o tym na Twitterze. "Min. Macierewiczowi przedstawiono kluczowe dokumenty o przejęciu przez MON willi przy ul. Ikara 5, odnalezione w zasobie archiwalnym WBH" - podało.

 

120 m2 wraz z ogrodem

 

Pod wpisem opublikowano m.in. wniosek o przekazanie budynku. Z jego treści wynika, że chodzi o dwukondygnacyjny budynek, o powierzchni 120 m2 wraz z ogrodem. "Przekwaterowania zamieszkałych w tym budynku pięciu rodzin wojsko dokonało we własnym zakresie" - czytamy. Pod pismem podpisany jest główny kwatermistrz Wojska Polskiego gen. Mieczysław Obiedziński, adresatem jest przewodniczący prezydium stołecznej Rady Narodowej.

 

WBH upubliczniło też decyzję w tej sprawie. Dokument datowany jest na 13 września 1972 r. Na jego mocy willa przekazana zostaje Ministerstwu Obrony Narodowej "z przeznaczeniem dla Wojskowego Stołecznego Zarządu Budynków Mieszkalnych". "Przekazanie nastąpiło bez ustalenia obowiązku ponoszenia rocznej opłaty z tytułu użytkowania terenu " - wynika z dokumentu.

 

Interpelacja warszawskiego radnego

 

W poniedziałek radny warszawskiego Mokotowa Jacek Ozdoba poinformował, że złożył interpelację do władz dzielnicy i miasta, w której prosi o udostępnienie informacji związanych z okolicznościami przejęcia willi Przedpełskich przez Jaruzelskiego. Dodał, że nieruchomość powinna jak najszybciej wrócić do prawowitych właścicieli.

 

Radny chce też, aby władze stolicy zapytały Wojskowe Biuro Historyczne i Instytut Pamięci Narodowej, czy w ich archiwach znajdują się dokumenty ukazujące proces przejmowania willi oraz czy są tam archiwalia dotyczące operacji prowadzonych przez Służbę Bezpieczeństwa wobec rodziny Przedpełskich.

 

Ozdoba poinformował, że dom został odebrany rodzinie na mocy dekretu Bieruta po II wojnie światowej. Generał do willi wprowadził się w 1973 r., odkupił ją od Skarbu Państwa w 1979 r.

 

PAP

 

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie