Warszawski radny chce odebrać córce gen. Jaruzelskiego willę

Polska
Warszawski radny chce odebrać córce gen. Jaruzelskiego willę
PAP/Jakub Kamiński

Radny warszawskiego Mokotowa Jacek Ozdoba chce, by zbadano okoliczności przekazania willi Przedpełskich Wojciechowi Jaruzelskiemu. Dom został odebrany rodzinie na mocy dekretu Bieruta po II wojnie światowej. Generał kupił go od Skarbu Państwa w 1979 r. za 320 tys. zł, uzyskując od tej kwoty 70-procentową bonifikatę. Teraz budynek należy do córki generała - Moniki.

Ozdoba na dzisiejszym briefingu przed dawną willą Przedpełskich poinformował, że złożył interpelację do władz dzielnicy i miasta, w której prosi o udostępnienie informacji związanych z okolicznościami przejęcia willi Przedpełskich przez Jaruzelskiego.

 

 

 

Radny chce też, aby władze stolicy zapytały Wojskowe Biuro Historyczne i Instytut Pamięci Narodowej, czy w ich archiwach znajdują się dokumenty ukazujące proces przejmowania willi oraz czy są tam archiwalia dotyczące operacji prowadzonych przez Służbę Bezpieczeństwa wobec rodziny Przedpełskich.

 

Willę przy ulicy Ikara 5 (dom i działkę o powierzchni 1500 m2 - red.) przejęło Ministerstwo Obrony Narodowej w 1945 r. Jak mówiła w wywiadzie dla portalu 3obieg.pl Magdalena Przedpełska, matka Ryszarda Przedpełskiego, jednego ze spadkobierców nieruchomości, dom był łatwym kąskiem, bo właściciele i potencjalni spadkobiercy w 1945/1946 roku, albo już nie żyli, jak Wiktor Przedpełski, albo przebywali  na emigracji."

 

Wojciech Jaruzelski wprowadził się do willi w 1973 roku, a w 1979 roku odkupił ją od Skarbu Państwa.

 

Apel do córki generała


Jacek Ozdoba (Polska Razem) podkreśla, że dom powinien jak najszybciej wrócić do jego prawowitych właścicieli. Radny przypominał, że rodzina Przedpełskich to polscy patrioci. Ich dom do końca Powstania Warszawskiego służył powstańcom, a teraz jest zajmowany przez córkę Wojciecha Jaruzelskiego. Radny Ozdoba wystosował do niej apel, by zachowała się "honorowo". 

 

- To inteligentna kobieta i na pewno wie, że willa odebrana komunistycznym dekretem powinna być zwrócona - powiedział ozdoba portalowi fakt24.pl.

 

Monika Jaruzelska nie komentuje sprawy.

 

polskieradio.pl, polsatnews.pl. fakt24.pl, 3obieg.pl

ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie