"To nieprzyjazny krok". MSZ Ukrainy o motywie Cmentarza Orląt w polskim paszporcie

Świat
"To nieprzyjazny krok". MSZ Ukrainy o motywie Cmentarza Orląt w polskim paszporcie
zaprojektujpaszport.gov.pl
Część stałych motywów, które mają znaleźć się w nowym paszporcie.

MSZ Ukrainy uznało za "nieprzyjazny krok" umieszczenie w projektowanym przez MSWiA nowym polskim paszporcie grafiki z motywem Cmentarza Orląt Lwowskich i wręczyło w poniedziałek ambasadorowi Polski w Kijowie Janowi Piekło notę dyplomatyczną w tej sprawie.

Ambasador potwierdził, że został wezwany do MSZ Ukrainy, gdzie wręczono mu notę, jednak odmówił bardziej szczegółowego komentarza.

 

- Uważamy, że ten projekt jest nieprzyjaznym krokiem, który będzie miał negatywny wpływ na rozwój naszego, prawdziwie przyjaznego, strategicznego partnerstwa ukraińsko-polskiego - powiedziała rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji Mariana Beca.

 

- Po raz kolejny zaznaczamy, że ocena wydarzeń historycznych nie należy do polityków, lecz historyków. Ukraina wypowiada się przeciw upolitycznianiu niektórych historycznych faktów, które jedynie przeszkadzają rozwojowi wzajemnie korzystnego partnerstwa strategicznego między Ukrainą i Polską - podkreśliła.

 

Beca oświadczyła także, że strona ukraińska oczekuje, że polskie władze usuną grafikę z motywem Cmentarza Orląt z listy motywów, które mają znaleźć się w nowych paszportach.

 

Na stulecie niepodległości

 

Kampanię "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018" MSWiA zainaugurowało 28 lipca. Jej celem jest wyłonienie motywów, które znajdą się w nowym paszporcie, projektowanym w związku ze 100-leciem niepodległości Polski. Będzie ono obchodzone w przyszłym roku.

 

- Zbliża się setna rocznica odzyskania niepodległości. Chcieliśmy oddać hołd tym wszystkim, którzy przelewali krew za wolność Polski, tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Polska po 123 latach niewoli wybiła się na niepodległość - mówił podczas inauguracji kampanii minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

 

Minister wskazał, że po raz pierwszy w historii każdy będzie mógł wziąć udział w projektowaniu polskiego paszportu. Zainteresowani mogą zdecydować, który z motywów znajdzie się w nowym polskim paszporcie. W galerii są postacie, wydarzenia, miejsca i symbole związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie