Ostra Brama motywem na polskim paszporcie - stanowczy sprzeciw Litwy

Polska
Ostra Brama motywem na polskim paszporcie - stanowczy sprzeciw Litwy
zaprojektujpaszport.gov.pl

Propozycja MSWiA, by na nowym polskim paszporcie umieścić wizerunek Ostrej Bramy spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem Wilna. Litewski minister spraw zagranicznych powiedział, że takie zamiary "są nie do przyjęcia" i wezwał do siebie zastępcę ambasadora RP Grzegorza Poznańskiego. Inna propozycja motywu w paszporcie - wizerunek Cmentarza Orląt Lwowskich, wywołała zaniepokojenie Ukrainy.

W 2018 roku ma pojawić się nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego. W związku z tym resort spraw wewnętrznych zorganizował konkurs na motywy, jakie znajdą się w dokumencie. Pisaliśmy o tym tutaj.

 

Z 13 propozycji do paszportu trafi 6 najpopularniejszych. Obecnie Wileńska Ostra Brama jest zdecydowanym liderem głosowania. Jej umieszczenie w propozycjach wywołało stanowczą reakcję Litwy.

 

- To nie jest normalne, że korzysta się z wizerunków miejsc innych państw, tym bardziej, że w naszej historii były różne okresy. Jeżeli chodzi o Wilno, los ziemi wileńskiej, sprawa jest jeszcze bardziej delikatna. Te okoliczności powinny być uwzględnione. Myślę, że takie zamiary są niezgodne z przyjaznymi relacjami sąsiedzkimi i są nie do przyjęcia - powiedział "Kurierowi Wileńskiemu" minister spraw zagranicznych, Linas Linkevičius.

 

Ponieważ nowej ambasador RP Urszuli Doroszewskiej nie ma jeszcze na Litwie, Linkevičius wezwał zastępcę ambasadora RP Grzegorza Poznańskiego. Litewskie MSZ poprosiło również o wyjaśnienie MSWiA. Strona polska jeszcze nie odpowiedziała.

 

Ukraina "bardzo zaniepokojona"

 

Oprócz motywów, które zostaną wyłonione w drodze głosowania, wybrano już stałe motywy nowego paszportu. Oprócz tych upamiętniających m.in. Bitwę Warszawską, Grób Nieznanego Żołnierza czy Józefa Piłsudskiego, znalazł się motyw Cmentarza Orląt Lwowskich, na co zareagowali Ukraińcy.

 

- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tą sytuacją, analizujemy materiały, konsultujemy się z Litwinami, będziemy odpowiednio reagować – powiedział w rozmowie z portalem wp.pl Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce.

 

W przygotowaniu projektu paszportu na 100-lecie niepodległości z MSWiA współpracuje Instytut Pamięci Narodowej oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

 

"Dziękuję Ci, Matko, za Wilno"

 

W kaplicy na Ostrej Bramie w Wilnie znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia, słynący z cudów. Został umieszczony na bramie na początku XVII w., a później przeniesiony do kaplicy.

 

W 1927 roku miała miejsce koronacja obrazu w obecności Józefa Piłsudskiego i Ignacego Mościckiego. W tradycji polskiej Ostra Brama ma szczególny wymiar, pełniono przy niej warty honorowe, oficerowie i żołnierze mieli obowiązek salutowania. Tam Józef Piłsudski umieścił tabliczkę dziękczynną z napisem: "Dziękuję Ci, Matko, za Wilno".

 

polsatnews.pl, kurierwilenski.lt, wp.pl

ml/paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze