"Woda dla spragnionych czworonogów". Akcja na dworcach w całej Polsce

Polska
"Woda dla spragnionych czworonogów". Akcja na dworcach w całej Polsce
Pixabayc.ocm/TC-TORRES/Zdj. ilustracyjne

Na 20 dworcach kolejowych w całej Polsce stanęły poidła dla psów. Akcja "Woda dla spragnionych czworonogów", organizowana przez Fundację Grupy PKP, ma pomóc właścicielom zwierząt, którzy podróżują koleją ze swoimi pupilami.

Miski z wodą dla zwierząt zostały wystawione w Warszawie, Łodzi, Radomiu, Gdyni, Gdańsku, Bydgoszczy, Częstochowie, Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, Kielcach, Wrocławiu, Opolu i Poznaniu. Akcja ma potrwać do odwołania.

 

- W okresie wakacyjnym ruch pasażerski jest wzmożony, w podróży towarzyszą nam upały. Nie tylko ludzie odczuwają pragnienie, zwierzęta również. Stąd nasz pomysł, żeby wyjść na przeciw podróżnym, którym towarzyszą zwierzęta, głównie psy - mówiła prezes Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek.

 

Jak dodała akcja ma ułatwić podróżowanie także osobom z niepełnosprawnościami, szczególnie niewidomym i słabo widzącym, którzy potrzebują asysty psów przewodników. - Osoby niewidome, zwłaszcza te odbywające długie podróże, powinny mieć szansę napojenia psa, który pomaga im podróżować. Zapewnimy taką możliwość właśnie w miejscu, gdzie te podróże się zaczynają, czyli na dworcach - podkreśliła.

 

Co najmniej pół litra wody


Zapewniając miski z wodą, organizatorzy chcą, aby dworce stały się miejscem, w którym także spacerowicze będą mogli napoić swoje zwierzęta. Jak wskazują, każdy pies dziennie musi wypijać od 14 do 28 ml wody na kilogram masy ciała. Oznacza to, że 20 kg zwierzę musi mieć dostęp do dawki około pół litra wody.

 

Fundacja Grupy PKP została powołana przez PKP SA do prowadzenia wszechstronnej działalności społecznie użytecznej i dobroczynnej. Zajmuje się poprawą bezpieczeństwa na obszarze kolejowym, w szczególności na dworcach, peronach, terenach przydworcowych oraz terenach przejazdów i przejść kolejowych.

 

Fundacja wspiera rozwój transportu kolejowego, w tym z uwzględnieniem aspektów pro-ekologicznych. Poprzez swoją działalność pomaga w krzewieniu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w tym w szczególności prowadzenia działań związanych z tradycjami i historią kolejnictwa. Fundacja wspiera również działania związane z budową i promocją rozwiązań w modelu „przyjazna kolej”, w tym w szczególności dla matek z małymi dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze