Dwie ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi w Grecji to turyści z Turcji i Szwecji

Świat
Dwie ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi w Grecji to turyści z Turcji i Szwecji
PAP/EPA/Giannis Kiaris
Zniszczony kościół na wyspie Kos

Dwaj mężczyźni, którzy zginęli w nocy z czwartku na piątek w wyniku trzęsienia ziemi na wyspie Kos, to turyści z Turcji i ze Szwecji - poinformowały greckie władze. Rannych zostało ponad 100 osób, w tym pięć ciężko. Silne trzęsienia ziemi nawiedziły rejon wyspy w nocy z czwartku na piątek - poinformowały greckie media. Ziemia zatrzęsła się także u południowo-zachodniego wybrzeża Turcji.

Komendant straży pożarnej Stephanos Kolokuris powiedział miejscowej telewizji, że ofiary śmiertelne zostały zidentyfikowane, ale nie ujawnił ich tożsamości.

 

Według amerykańskiej służby geologicznej USGS trzęsienie miało magnitudę 6,7. Jego epicentrum znajdowało się między wyspą Kos na Morzu Egejskim a miastem Bodrum na wybrzeżu Turcji, a ognisko - na głębokości 12 km pod dnem morskim.

 

Największe zniszczenia są w centrum miasta Kos, gdzie znajduje się wiele restauracji i barów. Według wstępnych szacunków rannych zostało ponad 100 osób, z których trzy są poważnym, choć nie zagrażającym życiu, stanie.

 

Woda wdarła się do miasta

 

Według świadków trzęsienie spowodowało niewielkie tsunami. Woda wdarła się w głąb portowej dzielnicy miasta.

 

W połowie czerwca trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 spowodowało śmierć jednej osoby na greckiej wyspie Lesbos.

 

Trzęsienie wyrządziło na Lesbos spore szkody. Popękało wiele budynków, uszkodzona została wieża jednego z kościołów. W kilku miejscach osunęła się ziemia, blokując drogi.

 

Panika w Turcji

 

Na razie nie ma informacji poszkodowanych lub zniszczeniach w Turcji. W turystycznym mieście Bodrum wstrząsy wywołały jednak panikę wśród ludzi, którzy uciekali z domów na ulice.

 

Przez Turcję biegną liczne uskoki tektoniczne, dlatego trzęsienia ziemi są tam częstym zjawiskiem. W październiku 2011 roku trzęsienie ziemi zabiło w prowincji Wan ponad 600 osób. W 1999 r. w północno-zachodniej Turcji dwa silne trzęsienia spowodowały śmierć blisko 20 tys. osób.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie