W Grecji strajkują pracownicy hoteli. Sprzeciwiają się reformom rynku pracy

Świat
W Grecji strajkują pracownicy hoteli. Sprzeciwiają się reformom rynku pracy
Pixabay

W Grecji trwa w czwartek 24-godzinny strajk pracowników hoteli i restauracji, którzy sprzeciwiają się reformom rynku pracy, których od władz w Atenach domagają się wierzyciele w zamian za fundusze pomocowe.

W demonstracji w greckiej stolicy udział wzięły setki ludzi. Protestowano m.in. przeciwko obniżeniu płacy minimalnej dla młodych pracowników.


Do strajku wezwały związki zawodowe, informując o pogarszających się warunkach pracy w branży turystycznej.


Jak podkreślił w oświadczeniu związek reprezentujący pracowników hoteli POEE-YTE, rekordowe liczby napływających do Grecji turystów w najmniejszym stopniu nie wpływają na polepszenie sytuacji pracowników w tym sektorze. W komunikacie mowa o "samowoli pracodawców, którzy rozregulowują" rynek pracy. Związek ostrzega, że reformami rząd może ułatwić przeprowadzanie masowych zwolnień.

 

Rocznie Grecję odwiedza ok. 25 mln turystów


Jak podkreśla Reuters, rocznie Grecję odwiedza ok. 25 mln cudzoziemców, a w branży turystycznej pracuje 20 proc. Greków w wieku aktywności zawodowej. Obecnie w tym kraju trwa szczyt sezonu turystycznego.


Przez Grecję regularnie przetaczają się strajki przeciwko pakietowi przedsięwzięć oszczędnościowych wymuszanych przez wierzycieli. Zaciskanie pasa, będące ceną za pakiety ratunkowe dla zadłużonego kraju, trwa już siódmy rok. Reuters zauważa, że liczba uczestników strajków jest obecnie dużo niższa niż kilka lat temu.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie