Bateria systemu Patriot dostarczona na Litwę na czas ćwiczeń NATO

Świat
Bateria systemu Patriot dostarczona na Litwę na czas ćwiczeń NATO
wikipedia.org/Darkone/CC BY-SA 2.5

USA rozmieściły w poniedziałek na Litwie baterię pocisków rakietowych dalekiego zasięgu systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej Patriot; mają one zostać wykorzystane od wtorku w ćwiczeniach wojskowych NATO.

Reuters informuje o tym, powołując się na rzeczniczkę litewskiego resortu obrony. Agencja podkreśla, że ten nowoczesny system obronny po raz pierwszy został sprowadzony do którejś z trzech republik bałtyckich. Bateria systemu Patriot została zainstalowana w bazie lotniczej w Szawlach. Zostanie stamtąd zabrana, gdy 22 lipca zakończą się natowskie ćwiczenia Tobruk Legacy 2017.

 

Reuters odnotowuje, że Litwa, Łotwa i Estonia posiadają jedynie rakietowe pociski lotnicze bliskiego zasięgu.

 

"Takie posunięcia nie stanowią już tabu w tym regionie"

 

Nawiązując do rozpoczynających się we wtorek ćwiczeń litewski minister obrony Raimundas Karoblis podkreślił, że "rozmieszczenie Patriotów jest ważne, ponieważ pokazuje, że takie posunięcia nie stanowią już tabu w tym regionie".

 

Dodał, że "dowodzi to, iż te pociski mogą zostać dostarczone wszędzie tam, gdzie są potrzebne, co jest bardzo ważne". Przyznał, że obrona powietrzna "jest jedną z luk w naszej obronności i nie rozwiążemy tego (problemu) bez pomocy naszych sojuszników".

 

PAP

kar/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie