Szef MON: Patrioty trafią do Polski najpóźniej w 2022 r.

Polska
Szef MON: Patrioty trafią do Polski najpóźniej w 2022 r.
PAP/Rafał Guz

System rakietowy Patriot trafi do Polski najpóźniej w 2022 r. - powiedział we wtorek minister obrony Antoni Macierewicz. Dodał, że Polska kupi też od Amerykanów więcej wyrzutni rakietowych Homar niż pierwotnie zakładano.

Szef MON pytany był w radiowej Jedynce o zakup systemu obrony powietrznej Patriot. O memorandum między departamentem obrony USA i MON ws. sprzedaży Polsce baterii obrony powietrznej Patriot MON poinformowało 6 lipca podczas wizyty w Warszawie prezydenta USA Donalda Trumpa.

 

- 2022 r. to jest termin najpóźniejszy, jeśli chodzi o trafienie tych rakiet do Polski - powiedział Macierewicz, wyrażając nadzieję, że "uda się to zrobić wcześniej". - Będziemy mieli do czynienia z najnowocześniejszą wersją rakiet Patriot oraz - co warto podkreślić - ta umowa będzie przewidywała dostarczenie Polsce i możliwość przez Polskę samodzielnego używania najnowocześniejszych technologii, dotyczących rakiet SkyCeptor oraz do ogólnego radaru - powiedział.

 

160 wyrzutni broni rakietowej Homar

 

Macierewicz przypomniał, że oprócz rakiet Patriot Polska kupi od Amerykanów lufową broń rakietową Homar. - (...) Głównym narzędziem będą rakiety Homar, których mieliśmy kupić 50 wyrzutni, kupimy 160 - powiedział szef MON.

 

Na pytanie, czy Polska zainteresowana jest ofertami innych krajów, szef MON odparł, że "jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi państwami". - Ale bardzo istotnym warunkiem jest przekazanie Polsce technologii, która pozwoli spolonizować dany rodzaj broni - podkreślił.

 

Minister pytany był też o przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska. Macierewicz podkreślił, że nie chce podawać szczegółów, jeśli chodzi o datę rozstrzygnięcia nowego przetargu. - Liczymy na to, że w tym roku zostanie zawarta umowa - powiedział.

 

Sprawa caracali "boli Francuzów"

 

Szef MON, pytany był też o relacje polsko-francuskie, po tym jak pierwszy przetarg zakończył się zerwaniem negocjacji w sprawie przetargu na caracale. Macierewicz przyznał, że być może - jak stwierdził prowadzący - sprawa caracali faktycznie "boli Francuzów". - Tylko warto pamiętać, że jednak do przetargu na śmigłowce wielozadaniowe zgłosili się znowu, także są uczestnikami tego przetargu podobnie jak Mielec na przykład czy Świdnik - podkreślił minister. Zaznaczył, że jego zdaniem są inne przyczyny "większego sceptycyzmu" względem Polski ze strony francuskiej.

 

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu 2015 r. MON wskazało na śmigłowiec caracal, wartość kontraktu miała wynieść łącznie z podatkami 13,4 mld zł. Protestowały wtedy PiS i związki zawodowe, działające w zakładach w Mielcu i Świdniku, które również startowały w przetargu. We wrześniu 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej. Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju uznało ofertę offsetową za niezadowalającą, a dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Obecnie w MON trwa nowe postępowanie, które ma wskazać śmigłowce dla wojsk specjalnych i do zadań morskich.

 

Jak mówił w czerwcu minister obrony, caracale biorą udział w przetargu, który jest teraz kończony.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie