Trwa walka strażaków z ogniem w Gorzowie Wielkopolskim. "Dochodzimy już do źródła ognia"

Polska

30 zastępów straży pożarnej bierze udział w trwającej od sobotniego popołudnia akcji gaszenia pożaru, który wybuchł w wieży zabytkowej katedry w Gorzowie Wlkp. Jak poinformował rzecznik lubuskiej Straży Pożarnej Dariusz Szymura, pożar się nie rozprzestrzenia. Dogaszanie potrwa jednak cały dzień. W niedzielę odbyło posiedzenie miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego poświęcone pożarowi kościoła.

- Pożar jest od rana pod naszą kontrolą. Nie ustrzeżemy się do samego końca, że np. odkrycie jakiegoś elementu czy potraktowanie go określonym środkiem gaśniczym spowoduje chwilowe, ale gwałtowne pojawienie się gęstego dymu czy to płomieni. To jest taka normalna procedura - powiedział w niedzielę komendant wojewódzki PSP w Gorzowie Wlkp. st. bryg. Sławomir Klusek.

 

Podczas konferencji prasowej mówił, że cały pożar strażacy mają pod kontrolą i prowadzą działania planowane.

 

W akcję gaszenia pożaru wieży gorzowskiej katedry i zabezpieczania pozostałej części budynku zaangażowanych jest 30 zastępów Straży Pożarnej, łącznie ok. 170 strażaków. Lubuskich, wspierają koledzy z ościennych regionów; z woj. zachodniopomorskiego przyjechał w sobotę 50-metrowy podnośnik, a w niedzielę podobny dotarł z Wielkopolski.

 

Akcja nie jest łatwa, gdyż wieża gorzowskiej katedry ma około 40 m wysokości. Do tego w środku nie ma zbyt wiele miejsca, a do samej kopuły i wieżyczki od środka nie było dostępu.

 

- Bez tych dwóch sprzętów naprawdę ta akcja nie mogłaby się udać - zaznaczył komendant Klusek. Dodał, że w działaniach biorą udział jednostki PSP i OSP, a siły nie zostały zmniejszone. Zmęczonych całonocną akcją strażaków zastąpili wypoczęci ratownicy.

 

"Dramat dla mieszkańców"

 

- Ten dramatyczny pożar naszego lubuskiego, jednego z najcenniejszych zabytków, XIII-wiecznej katedry jest oczywiście dramatem dla mieszkańców, całego naszego województwa, całej naszej diecezji. W tej chwili wszystkie służby, PSP, ochotnicy, policja robią wszystko, aby źródło tego pożaru zostało zidentyfikowane, żeby skutecznie z nim walczyć - mówił wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

 

Obecna na briefingu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że jest przekonana, iż katedra przetrwała wieki i przetrwa także ten pożar.

 

- Od samego początku służby były w kontakcie z ministrem Błaszczakiem, ministrem Zielińskim. Rozmawiałam także z panią premier Beatą Szydło. Jestem przekonana, że straż pożarna da radę, że ten pożar zostanie opanowany i wtedy będziemy mogli liczyć na wsparcie zniszczeń, jakich katedra już doznała - mówiła Rafalska.

 

Zniszczona tarcza zegara, blacha na kopule i wewnętrzna konstrukcja wieży

 

Oszacowanie strat i uszkodzeń będzie jednak możliwe dopiero po zakończeniu działań strażaków. Z zewnątrz już teraz widać, że zniszczona została tarcze zegara, uszkodzona jest miedziana blacha na kopule i wieżyczce oraz zapewne ich drewniane, wewnętrzne konstrukcje. Do tego dochodzą uszkodzenia spowodowane przez wodę wykorzystywaną do walki z żywiołem. Straty będą duże.

 

Komendant Klusek ocenił, że w porównaniu do sytuacji sprzed kilku godzin, nastąpiła poprawa.

 

- Do poziomu zegara nie ma dalszych zagrożeń. Generalnie katedra, jako kościół nie jest zagrożona w tym momencie. Natomiast walczymy w tej bardzo wąskiej przestrzeni, do której ciężko jest nam dotrzeć. To jest kwestia 10 tych ostatnich metrów, na których rozgrywa się ten dramat. Wszystkie nasze siły, środki i cały nasz trud skupia się na tym, aby tę przestrzeń opanować - mówił Klusek.

 

Pytany, czy jest realne zagrożenie, że wieża może runąć, zaznaczył, że dopóki pożar trwa, nie jest w stanie niczego wykluczyć. Dlatego też - jak dodał - wprowadzono rozległą strefę bezpieczeństwa. - Im pożar będzie dłużej trwał, tym ta konstrukcja będzie bardziej niebezpieczna - podkreślił Klusek. Po północy ognia w wieżyczce nie było już widać.

 

 

Wielogodzinna akcja straży pożarnej

 

Straż pożarna nie ma informacji, by ktokolwiek ucierpiał w pożarze. Od wielu godzin strażacy z kilku podnośników polewają wieżę wraz z kopuła i wieżyczką hektolitrami wody. Budowlę spowijają kłęby białego dymu, a woda leje się po jej ścianach strumieniami. Walka żywiołem trwa także we wnętrzu, w górnej części wieży, poniżej kopuły, tam gdzie jest możliwość dotarcia.

 

Strażacy mówili wcześniej, że przypuszczają, iż pożar mógł powstać między ostatnią a przedostatnią kondygnacją wieży. Jego przyczyna nie jest znana. Akcja nie jest łatwa, gdyż wieża gorzowskiej katedry ma około 40 m wysokości. Do tego w środku nie ma zbyt wiele miejsca, a do samej kopuły i wieżyczki od środka praktycznie nie ma dostępu.

 

Zgłoszenie o pożarze katedry straż pożarna otrzymała w sobotę ok. godz. 18:30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach. Teren wokół katedry jest zabezpieczany przez policję, a akcji strażaków przygląda się wielu mieszkańców. W ten weekend w tym rejonie centrum odbywało się dużo imprez związanych ze świętem miasta. Te zaplanowane na wieczór zostały odwołane. Ścisłe centrum jest zamknięte dla ruchu. W niedzielę przypada 760. rocznica lokacji miasta.

 

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem jego historii i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

 

Strona Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informuje, że dokładna data rozpoczęcia budowy kościoła nie jest znana. Pierwsza pośrednia wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1297 r. Rangę kościoła katedralnego świątynia zyskała 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem Gorzowa Wielkopolskiego, jak i całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

 

PAP, fot. PAP/Lech Muszyński

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie