Pożar zabytkowej katedry w centrum Gorzowa Wielkopolskiego. Pali się wieża

Polska

Jak informuje straż pożarna, zapalił się dach katedry. Z pożarem walczy 28 zastępów straży pożarnej z jednostek zawodowych i ochotniczych. - Wieża katedry nie grozi zawaleniem - poinformował Dariusz Szymura, rzecznik gorzowskiej straży. Wcześniej takie ryzyko istniało. Dlatego ewakuowano osoby przebywające w pobliżu płonącej świątyni w ścisłym centrum miasta.

Płonie między innymi zabytkowy zegar na wieży. Pożar gaszony jest pianą i wodą, ale kłęby dymu wydobywają się ze wszystkich otworów dzwonnicy. Według strażaków w wyniku pożaru nikt ucierpiał.

 

Rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej Bartłomiej Mądry poinformował, że w akcję zaangażowanych jest ponad stu strażaków.

 

Reporterka Polsat news Dorota Wleklik poinformowała, że według straży pożarnej w katedrze nie uruchomił się zainstalowany tam system przeciwpożarowy, a ogień miał się pojawić w serwerowni.

 

 

Przekazał, że działania prowadzone są z zewnątrz przy użyciu podnośnika, a także w środku. Strażacy są na klatce schodowej prowadzącej do wieży. Próbują bezpiecznie posuwać się do góry, do miejsca, gdzie może być zlokalizowane zarzewie pożaru.

 

Strażacy przypuszczają, że pożar mógł powstać między ostatnią, a przedostatnią kondygnacją wieży, tuż przed dzwonami. Wieża gorzowskiej katedry ma około 40 m wysokości.

 

Mądry poinformował, że szybkie dotarcie w to miejsce utrudniają wysoka temperatura i zadymienie, a sama klatka jest jedyną droga prowadzącą na szczyt wieży.

 

 

 

W katedrze jest bardzo dużo cennych przedmiotów i zabytków. Część z nich udało się wcześniej wynieść.

 

W mieście panuje bardzo duże zamieszanie. Zarówno z powodu pożaru, jak i "Dni Gorzowa", które dziś się tam odbywają. Centrum jest całkowicie sparaliżowane. Setki ludzi, z bezpiecznej odległości, przyglądają się działaniom strażaków.


Dym wydobywający się z wieży katedry pierwszy zauważył 8-latek, który był na spacerze. Powiedział o tym swojej mamie, która zawiadomiła straż pożarną. Zgłoszenie o pożarze straż pożarna otrzymała w sobotę około godz. 18:30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach.

 

 

 

W okolice katedry zjeżdżają się kolejne jednostki straży pożarnej i policji.

 

 

 

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wlkp. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem jego historii i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

 

Kościół katedralny jest najstarszym budynkiem w mieście. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Pierwotnie zaplanowany został jako romańska bazylika, ostatecznie otrzymał formę gotyckiej pseudobazyliki.

 

Katedra jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem przez turystów przyjeżdżających do Gorzowa Wlkp. W jej wnętrzu zachowało się wiele zabytkowych przedmiotów. Dodatkową atrakcją jest punkt widokowy w jej wieży, z którego rozciąga się widok na panoramę miasta.

 

polsatnews.pl

paw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie