Premier Szwecji: trzeba położyć kres przestępstwom na tle seksualnym

Świat
Premier Szwecji: trzeba położyć kres przestępstwom na tle seksualnym
PAP/EPA/Pontus Lundahl

Przestępstwa na tle seksualnym są "ohydnymi aktami" i trzeba im koniecznie położyć kres - podkreślił w niedzielę premier Szwecji Stefan Loefven w związku z doniesieniami o gwałcie i przypadkach molestowania seksualnego podczas festiwalu rockowego.

Z powodu tych przestępstw odwołano przyszłoroczną edycję festiwalu Bravalla w mieście Norrkoeping na południowym wschodzie Szwecji. Według policyjnych statystyk podczas tegorocznej imprezy zgłoszono w sumie 23 przypadki przemocy na tle seksualnym.

 

Loefven powiedział na konferencji prasowej, że "martwi go", iż młode kobiety, które chciały posłuchać muzyki, były na coś takiego narażone. - Musimy to powstrzymać - powiedział. Wyraził w tym kontekście przekonanie, że w Szwecji potrzebne jest nasilenie monitoringu, a także usprawnienie wykrywania sprawców przestępstw na tle seksualnym i pociągania do odpowiedzialności.

 

W sobotę pomysłodawca i organizator festiwalu Bravalla, Folkert Koopmans powiedział: "Mam tego dość. Przemoc zabija festiwalową atmosferę, miłość do muzyki, a przede wszystkim krzywdzi ludzi".


Zgwałcona 15-latka

 

Do gwałtu na 15-letniej dziewczynie doszło w piątek wieczorem wśród publiczności w trakcie koncertu szwedzkiego piosenkarza Hakana Hellstroema. Ofiara została przewieziona do szpitala, policja wciąż poszukuje sprawcy. Do przemocy na tle seksualnym na tej imprezie dochodziło także w poprzednich latach.

 

Organizowany od 2013 roku festiwal Bravalla, na którym prezentują się zespoły grające muzykę rockową, hardrockową, a także pop oraz hiphop, gromadzi podczas każdej edycji około 50 tys. młodych ludzi.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie