Upały nadejdą we wtorek po południu. A z nimi burze

Polska
Upały nadejdą we wtorek po południu. A z nimi burze
Pixabay/HypnoArt

We wtorek po południu do Polski nadpłyną masy gorącego powietrza znad Półwyspu Apenińskiego. Okres upałów będzie krótki, parodniowy, ale bardzo groźny. Już w środę temperatura przekroczy 30 stopni w cieniu. Do tego silne burze. - Mogą mieć charakter niszczycielski - ostrzega Kazimierz Walaszek, synoptyk Albedo. W czwartek niewykluczone są nawet trąby powietrzne.

Do Polski zmierza fala upałów, która wcześniej wywołała susze i pożary od Portugalii po Chorwację. Bardzo intensywny okres wysokich temperatur i gwałtownych burz ma zacząć już we wtorek późnym popołudniem. Należy spodziewać się bardzo wilgotnego, a przez to parnego i dusznego powietrza.


Temperatura na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu dojdzie nawet do 29 stopni. W nocy z wtorku na środę strefa burz zacznie się przesuwać w kierunku centrum Polski.

 

Powyżej 30 stopni w cieniu


W środę w całej południowej połowie Polski termometry pokażą po południu nieco powyżej 30 stopni w cieniu. Chłodniej będzie jedynie na północy, ale tam również temperatura sięgnie powyżej 25 stopni.


Najgorętszy ma być czwartek. Na większym obszarze kraju termometry pokażą powyżej 30 stopni, a na wschodzie nawet do 33 stopni.


Wszędzie w gorącej i wilgotnej masie będą się piętrzyć chmury burzowe, które mogą przynosić gwałtowne zjawiska, od piorunów przez ulewy aż po gradobicia i porywisty wiatr.

 

Choć zagrożenie burzami obejmować będzie cały kraj, to jednak pojawią się one jedynie miejscami. 

 

Temperatura zacznie spadać w piątek


Pierwsze burze mogą pojawiać się już we wtorek w południowych województwach. Im bliżej gór tym prawdopodobieństwo ich występowania większe, jak również intensywność. Może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

 

Dopiero w piątek, po serii gwałtownych burz, temperatura zacznie spadać, a opady powoli będą ustawać.


Na wystąpienie upałów i gwałtownych zjawisk atmosferycznych przygotowują się służby. Warto  też pamiętać o podstawowych zasadach ochrony.

 

 

Jak chronić się przed upałem i burzami 

 

Ochrona przed upałem:
1. Spożywaj jak największe ilości wody mineralnej, do 2-3 litrów na dobę.
2. Ogranicz picie kawy i napojów alkoholowych do minimum, ponieważ odwadniają organizm.
3. Noś przewiewny ubiór w jasnych kolorach, najlepiej białym, ponieważ najsilniej obija on promienie słoneczne, przez co jest chłodniej.
4. Nie noś ubrań w kolorach ciemnych, ponieważ pochłaniają największe ilości promieniowania słonecznego i znacząco podnoszą temperaturę skóry.
5. Zakładaj czapkę lub kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.
6. Unikaj przebywania na pełnym słońcu między godziną 10:00 a 18:00. W tych godzinach najlepiej pozostawaj w domowym cieniu, ponieważ służby medyczne notują największą liczbę zasłabnięć, zwłaszcza na ulicach miast i w środkach komunikacji zbiorowej.

 

Ochrona przed burzami:
1. Pamiętaj, by przed burzą właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe i inne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonach.
2. Pozostań w domu i wychodź z niego tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.
3. Nie używaj wentylatorów, telefonów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu.
4. Jeśli burza zastanie Cię w aucie, natychmiast zjedź na parking lub pobocze z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych.
5. Uważaj, by nie parkować nad studzienkami ściekowymi.
6. Nie opuszczaj samochodu, sprawdź tylko, czy drzwi i okna są w nim szczelnie zamknięte.
7. Jeśli uprawiasz sporty wodne wróć na ląd, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy burzy.
8. Nie rozbijaj obozu nad brzegami rzek czy potoków, bo poziom wody może nagle wzrosnąć.
9. Zejdź poniżej grzbietu górskiego, około 100 metrów, najlepiej do schroniska.
10. Nie stawaj pod drzewem, w pobliżu wysokiego masztu i komina, nie przebywaj pod linią tramwajową i linią wysokiego napięcia.

 

twojapogoda.pl, polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie