Błękitny Marsz Pokoju przeszedł ulicami Warszawy

Polska
Błękitny Marsz Pokoju przeszedł ulicami Warszawy
PAP/Jakub Kamiński

"Chcę Pokoju Na Świecie" - to hasło Błękitnego Marszu Pokoju, który w sobotę przeszedł ulicami Warszawy. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób. Celem marszu jest promowanie praw człowieka i solidarności międzyludzkiej na rzecz pokoju na świecie.

Kilkadziesiąt osób przeszło stołecznym Traktem Królewskim, machając flagami ONZ i Unii Europejskiej. Trzymali także transparenty z hasłem: "Prawa człowieka - świat ciągle czeka", "Świat bezpieczny dla wszystkich", "Powiedz stop przemocy" i #ChcePokojuNaŚwiecie. Część uczestników marszu założyła błękitne koszulki z symbolem ONZ. Wielu miało w rękach błękitne balony z symbolem tej organizacji.

 

"Pokój nie jest dany raz na zawsze"

 

- Pokój zaczyna się od każdego z nas. Pokój zaczyna się od szacunku, od tolerancji, od wyrozumiałości - mówiła Wojciechowska. Dodała, że jeśli ludzie będą siebie nawzajem szanować i będą tolerancyjni to "pokój jest znaczenie łatwiej zaprowadzać."

 

- Pamiętajcie o tym, że pokój nie jest wam dany raz na zawsze. Nie ma czegoś takiego - mówiła, przywołując konflikty w krajach byłej Jugosławii i obecnie trwający na Ukrainie.

 

- Na świecie toczy się w tej chwili ok. 50 konfliktów zbrojnych. W czasie, kiedy my szliśmy w tym marszu ludzie umierali, ginęli - mówiła Wojciechowska. Jej zdaniem obecnie w wojnach cierpią najbardziej kobiety i dzieci. - Dzisiaj wojny są skierowane przede wszystkim na cywilów - podkreśliła.

 

Organizatorzy chcą, żeby za rok marsz odbył się na całym świecie

 

Błękitny Marsz Pokoju zakończył się przed Kościołem Wizytek na Krakowskim Przedmieściu. Zgromadzeni uczestnicy wypuścili w niebo błękitne balony. Wcześniej chór akademicki UW zaśpiewał piosenkę The Beatles "All you need is love".

 

Karina Ratman z Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie powiedziała, że marsz organizowany jest w czerwcowym terminie w związku z rocznicą powołania ONZ. Karta Narodów Zjednoczonych została podpisana 26 czerwca 1945 r. w San Francisco. Jej zapisy weszły w życie 24 październiku tego samego roku.

 

- Chcemy żeby (marsz - red.) odbył się w przyszłym roku na całym świecie we wszystkich ośrodkach informacji ONZ - zadeklarowała Ratman.

 

Marsz zorganizował Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie przy współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Warszawa.

 

PAP

kar/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze