Ponad 33 godziny za kierownicą tira. Jechał bez przerwy

Polska
Ponad 33 godziny za kierownicą tira. Jechał bez przerwy
WITD Olsztyn

Inspektorzy transportu drogowego z Olsztyna zatrzymali kierowcę, który przejazd w tachografie odnotowywał na dwóch kartach. Po ich porównaniu okazało się, że przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy prowadził ciężarówkę przez ponad 33 godziny.

Kontrole inspektorów transportu drogowego przeprowadzone w ostatnich dniach ujawniły wielu kierowców tirów, którzy manipulowali czasem pracy.

 

"Odpoczynek w polu magnetycznym"

 

Na drogach Warmii i Mazur inspektorzy 18 i 19 maja wykryli 6 przypadków manipulowania czasem pracy kierowców.

 

W czterech przypadkach stwierdzono, że do sfałszowania danych użyto magnesu, w jednym przypadku przejazd odbył się bez zalogowanej w tachografie karty kierowcy, a w kolejnym - przejazd na dwóch kartach kierowcy; to właśnie ten kierowca prowadził auto przez ponad półtorej doby.


Na sześciu kierowców inspektorzy nałożyli kary w wysokości 50 tys. zł. Wszczęto wobec nich również postępowania administracyjne.

 

Serie "odpoczynków w polu magnetycznym" - jak nazywają manipulowanie zapisami tachografów za pomocą magnesów inspektorzy transportu drogowego - zanotowano również w innych regionach Polski.

 

Za mało czasu na wykonanie przewozu


Do manipulowania czasem pracy najczęściej dochodzi przy wykorzystaniu umieszczanego na impulsatorze tachografu magnesu.


Kierowcy bronią się argumentując, że wykonanie zleconego zadania przewozowego w wyznaczonym czasie jest niemożliwe przy zachowaniu przepisów o czasie pracy kierowców.

 

 

Zmęczony kierowca jest tak niebezpieczny jak nietrzeźwy


Inspektorzy transportu drogowego zwracają uwagę, że najgorsze jest to, iż świadomi swojego działania kierowcy i przewoźnicy, fałszując czas pracy kierowcy, mając przy tym na uwadze jedynie "swój interes" nie zastanawiają się nad tym, że zmęczony kierowca jest równie niebezpieczny jak nietrzeźwy kierowca.


polsatnews.pl

grz/hlk/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze