Bilet do teatru za 5 zł. Z okazji Dnia Teatru Publicznego

Kultura
Bilet do teatru za 5 zł. Z okazji Dnia Teatru Publicznego
PAP/Bartłomiej Zborowski
Próba spektaklu "Chłopi" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego w Teatrze Powszechnym w Warszawie, 9 maja

Z okazji Dnia Teatru Publicznego w 97 instytucjach kulturalnych w kraju, m.in. teatrach, będzie można kupić bilet za 5 zł. Akcja "Bilet do teatru za 500 groszy" rozpocznie się w sobotę i potrwa do 20 maja w 38 polskich miastach. Jak twierdzą organizatorzy, w trakcie pierwszej edycji akcji na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów - także tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale.

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie po raz trzeci. Pomysł święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Inicjatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

- Tak rozumiemy swoją rolę jako Instytut Teatralny, aby opowiadać historię o teatrze i zachęcać wszystkich - nie tylko widzów, ale także osoby odpowiedzialne za kształt teatrów - aby traktowali tę okazję do spotkania z widzami, tak jak traktują kolejną premierę - powiedział rzecznik prasowy Instytutu Teatralnego Łukasz Orłowski.

 

- Nie staraliśmy się narzucać teatrom repertuaru. Chcieliśmy, aby w tym roku pojawiło się wiele spektakli opartych na współczesnych tekstach, choć będą również te oparte na tekstach klasycznych. Teatry zaproponowały to, co miały najlepszego w swoich repertuarach - dodał.

 

Sprzedaż tylko w kasach teatrów od 13 maja

 

Sprzedaż biletów za 500 gr prowadzona będzie tylko w kasach teatrów i rozpocznie się w sobotę 13 maja. Spektakle wystawiane będą przez cały tydzień do 20 maja.

 

Wśród instytucji, które biorą udział w akcji, znalazły się m.in stołeczne teatry: Syrena, Powszechny im. Zygmunta Huebnera, TR Warszawa, Nowy Teatr, Komedia, Teatr Ochoty oraz Teatr Muzyczny ROMA. Ponadto Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatr Muzyczny w Lublinie, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Opera Krakowska, Opera Wrocławska, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi.

 

Pełna lista teatrów i spektakli znajduje się na stronie internetowej http://www.dzienteatrupublicznego.pl/#2017

 

Cena nawiązuje do liczby ubiegłorocznych premier

 

W pierwszej edycji wydarzenia wynosząca 250 gr cena biletu związana była z okrągłą rocznicą istnienia teatru publicznego w Polsce. W zeszłym roku odwoływała się do rocznicy śmierci dramatopisarza Williama Szekspira i wynosiła 400 gr.

 

W tym roku "nawiązuje do liczby współczesnych premier odegranych w zeszłym roku - było ich ok. 500" - wyjaśniła koordynatorka projektu Maria Stępkowska. Jak mówi, akcja służy promowaniu idei teatru publicznego i skierowana jest do ludzi, którzy chcą skorzystać z oferty teatru publicznego, a normalna "cena za bilet może być dla nich zaporowa" - powiedziała Stępkowska.

 

- Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że teatr jest miejscem, które potrafi reagować na to, co dzieje się wokół nas - nie tylko z "koturnowej" pozycji, ale także będąc blisko współczesnych, realnych problemów i podejmując dyskurs dotyczący tego, co nam się przydarza - zaznaczył Orłowski.

 

Spacerownik teatralny

 

Symbolicznym zakończeniem trwającej tydzień akcji będzie spacer w ramach projektu spacerowników teatralnych, który swój początek miał także przed dwoma laty z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. W ramach spacerownika w wielu miastach Polski zostały przygotowane unikalne trasy spacerów po miejscach związanych z teatrem, stanowiące oryginalną propozycję aktywnego spędzenia czasu, umożliwiające jednocześnie poszerzenie wiedzy o dziejach polskiego teatru i odniesienie ich do lokalnej historii. Więcej informacji na http://www.spacerownikteatralny.pl

 

"Bilet do teatru za 500 groszy" jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze