Znaczek i moneta na setną rocznicę objawień w Fatimie

Świat
Znaczek i moneta na setną rocznicę objawień w Fatimie
mat. prasowe

Watykański urząd numizmatyczny i filatelistyczny setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie upamiętni znaczkiem i monetą. Znaczek jest już dostępny od czwartku, moneta o nominale 2 euro ma wejść do obiegu w najbliższych miesiącach, ale już pojawiły się oferty sprzedaży monet na aukcjach internetowych - osiągają cenę nawet ponad 200 zł.

Znaczek o wartości nominalnej 2,55 euro przedstawia chwilę objawień: Maryję wynurzającą się z chmury oraz wpatrzoną w nią trójkę dzieci: Franciszka i Hiacyntę Marto oraz Łucję dos Santos, znajdujących się na łące.


Trójka pastuszków z Fatimy występuje także na monecie o nominale 2 euro - znajdują się na tle dzisiejszego sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

 

Pastuszkowie pojawiali się na monetach już wcześniej


To nie pierwszy raz, gdy w Watykanie wyemitowano upamiętniające Fatimę. W 50. rocznicę objawień, w 1967 r., ukazały się trzy, o wartości 30, 50 i 200 ówczesnych lirów. Przedstawiały one kolejno: modlących się pastuszków, sanktuarium maryjne oraz Pawła VI modlącego się przed figurą Matki Bożej.


Trzy kolejne emisje (z 1982, 1984 i 2000 r.) związane były z papieżem Janem Pawłem II. Na wszystkich przedstawiono go przy fatimskiej figurze Maryi.


KAI, avvenire.it, polsatnews.pl

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze