Bugaj: nie mam cienia wątpliwości, że prezydent łamie konstytucję

Polska

"Ta gra nie jest obliczona na zmianę konstytucji, ale na osłabienie opozycji" - tak zapowiedziane przez prezydenta referendum w sprawie ewentualnych zmian w ustawie zasadniczej określił ekonomista, profesor Ryszard Bugaj w programie "Gość Wydarzeń". Przyznał też, że nie ma wątpliwości, że Andrzej Duda łamie konstytucję.

- Ja nie mam cienia wątpliwości, że prezydent łamie konstytucję. Moim zdaniem przede wszystkim w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, ale wydaje mi się, że w niektórych innych ustawach też jest to co najmniej wątpliwe - powiedział Bugaj.

 

"To gra obliczona na osłabienie opozycji"

 

Były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego odniósł się także do inicjatywy Andrzeja Dudy dotyczącej referendum ws. zmiany konstytucji. Bugaj powiedział, że wątpi, by była to samodzielna inicjatywa głowy państwa.

 

- Trudno mi sobie wyobrazić, że pan prezydent to robi na swój własny rachunek i w związku z tym szukam objaśnienia tego ruchu, przy założeniu, że to jest jednak ruch wspólny, co najmniej z Nowogrodzką, co nie znaczy, że z całym PiS-owskim establishmentem - powiedział Bugaj.

 

Jego zdaniem pomysł referendum to gra obliczona na osłabienie opozycji. - To nie jest pomysł na to, żeby skutecznie zmienić konstytucję, ale, żeby zrobić "kuku" opozycji, w takim mniej więcej porządku - ocenił Bugaj.

 

- W kwestii planów dotyczących zmiany ustawy zasadniczej opozycja powinna powiedzieć "zmieńmy to, co zmienić trzeba. A przede wszystkim zacznijmy - panie prezydencie - od przestrzegania tej konstytucji. Opozycja nie powinna dać się zepchnąć na boczną ławkę" - podkreślił Bugaj.

 

"Do zmiany konstytucji dojdzie, ale po wyborach"

 

- Moim zdaniem dojdzie do zmiany konstytucji tylko wtedy jeśli PiS uzyska, niekoniecznie samo, tylko z jakimś sojusznikiem, większość konstytucyjną po następnych wyborach - stwierdził Bugaj. - Ta gra nie jest obliczona na to, żeby zmienić konstytucję, tylko osłabić opozycję i uzyskać taką pozycję po następnych wyborach. Ja to tak interpretuję. Obym się mylił - podkreślił.

 

Bugaj przyznał jednak, że widzi konieczność zmian w obecnej konstytucji. - Chciałbym doprecyzowania tego, co dotyczy referendum. Jeżeli odpowiednia ilość podpisów, to referendum powinno być obowiązkowe - zaznaczył.

 

Odpowiadając na pytania Beaty Lubeckiej dotyczące prezydentury Andrzeja Dudy powiedział: - Wszystkie fakty świadczą o tym, że pan prezydent nie był samodzielny, że był funkcjonariuszem partyjnym i to nie wysokiego szczebla - stwierdził Bugaj.

 

Polsat News

paw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie