Młodzież Wszechpolska przeciw przyjmowaniu ukraińskich imigrantów

Polska
Młodzież Wszechpolska przeciw przyjmowaniu ukraińskich imigrantów
Wikipedia.org/Lithium1989

Jako nacjonaliści sprzeciwiamy się przyjmowaniu ukraińskich imigrantów do Polski - podkreślił w czwartek Mateusz Pławski, rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej. Jak dodał, MW podejmie "działania prawne i administracyjne" dążące do kontroli tego zjawiska.

Młodzież Wszechpolska zorganizowała w czwartek briefing pod gmachem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie, w sprawie "masowego przyjmowania ukraińskich imigrantów" przez rząd premier Beaty Szydło. Jak podnosili działacze, MW nie zgadza się z tą polityką.

 

- Jako nacjonaliści sprzeciwiamy się przyjmowaniu ukraińskich imigrantów do Polski. Będziemy podejmowali odpowiednie działania prawne i administracyjne dążące do kontroli tego zjawiska - powiedział rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej.

 

"Ukraińscy studenci są w Polsce uprzywilejowani"

 

- Aktualnie szacuje się, że mamy pomiędzy 1,5 a 2 miliony Ukraińców w Polsce. Bardzo duża część z nich są to osoby przebywające tutaj nielegalnie, bardzo dużo studentów ukraińskich pobiera różnorakie przywileje - podkreślił Mateusz Pławski.

 

Według Młodzieży Wszechpolskiej, ukraińscy studenci są w Polsce "uprzywilejowani". "Studenci ukraińscy są bardzo często uprzywilejowani kosztem polskich studentów. Dostają ogromne dotacje, dostają pieniądze, stypendia na naukę tutaj u nas. Dlatego my, jako młodzi Polacy, jako narodowcy, nie zgadzamy się na to, by mniejszość ukraińska miała choćby takie programy dofinansowania, które wynoszą ponad 10 - 11 milionów złotych polskich" - mówił Szymon Wiśniewski, rzecznik MW Mazowsze.

 

Organizacja zarzuca rządowi brak kontroli nad napływem imigrantów ze Wschodu. - Zgodnie z tym, o czym mówiliśmy w trakcie ubiegłotygodniowej konferencji prasowej w Sejmie, jesteśmy poważnie zaniepokojeni brakiem jakichkolwiek reakcji polskiego rządu na całkowicie niekontrolowany napływ do naszego kraju obywateli Ukrainy - powiedział Płaski.

 

- Jako Młodzież Wszechpolska inicjujemy dzisiaj akcję, w ramach której będziemy patrzeć na ręce polskiemu rządowi, a w szczególności Ministerstwu Spraw Zagranicznych - dodał.

 

MW domaga się odpowiedzi na pytania dotyczące imigrantów

 

MW skieruje w piątek do Ministerstwa Spraw Zagranicznych "wniosek o udzielenie informacji publicznej", w którym domaga się odpowiedzi na kilka pytań dotyczących imigrantów. Pyta w nim między innymi o to, ile wniosków o zezwolenie na pobyt w Polsce złożyli w konsulatach obywatele Ukrainy w ostatnich 3 latach, ile zezwoleń na pobyt otrzymali, ilu obywateli Ukrainy zostało pozbawionych Karty Polaka z powodu wprowadzenia w błąd konsula MSZ. Swój wniosek MW napisała w dwóch językach - po polsku i ukraińsku.

 

Młodzież Wszechpolska została założona w 1989 roku i skupia dziś ok. 3 tys. członków. Działa na terenie całej Polski. MW była m.in. organizatorem pikiety w obronie Polaków na Litwie. Od 4 lat współorganizuje marsze Żołnierzy Wyklętych, a także podejmuje takie działania, jak np. walentynkowa akcja "Kocham Polskę" mająca promować "nowoczesny patriotyzm". 7 stycznia działacze ONR i Młodzieży Wszechpolskiej wzięli udział w marszu w Ełku przeciwko "islamskiej agresji". Organizacja zaprotestowała przeciwko spektaklowi "Klątwa", wystawianemu w warszawskim Teatrze Powszechnym, uznając, że obraża on uczucia religijne Polaków. 1 kwietnia 2017 Młodzież Wszechpolska organizuje pielgrzymkę na Jasną Górę.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie