Sprawa dla CBA i komisji śledczej. Zandberg o tzw. ustawie Lex Szyszko

Polska

Partia Razem domaga się komisji śledczej w sprawie tzw. ustawy Lex Szyszko. Zdaniem Adriana Zandberga sprawą masowej wycinki drzew powinno zająć się też CBA. Z kolei Jarosław Sachajko z Kukiz'15 mówił w programie "Tak czy Nie", że rolnicy chwalą obowiązującą ustawę, choć przyznał, że prawo zostało uchwalone zbyt szybko.

- To jest sprawa, w której powinno wkroczyć CBA, porozmawiać z osobami, które forsowały ten projekt. Co warto podkreślić, został on przepchnięty w sposób absolutnie skandaliczny. Czas od pierwszego czytania do momentu wejścia w życie tego prawa, można liczyć de facto w dniach, bo nie w miesiącach. To jest sposób, za pomocą którego można tak naprawdę ukryć wpływ lobbystów - odpowiedział Zandberg.

 

Jego zdaniem oprócz pociągnięcia winnych do odpowiedzialności, komisja śledcza powinna "ustalić mechanizmu, który pozwolił na to, że do takiego skandalu doszło".

 

- Musimy w końcu porozmawiać na serio o tym, jak nie działa ustawa lobbingowa - stwierdził.

 

- Zwrócę uwagę, żebyśmy nie poszli w drugą stronę. Zjeździłem całą Polskę i właściwie na każdym spotkaniu z rolnikami padła prośba, żeby pilnować tej ustawy, bo jest potrzebna - zaakcentował Jarosław Sachajko z Kukiz'15.

 

- Łapmy złodziei. Łapmy osoby, które prawdopodobnie zrobiły wielkie pieniądze, szczególnie w Warszawie i innych miastach, bo coś jest nie tak, ale ta ustawa na terenach wiejskich jest bardzo potrzebna - dodał.

 

Projekt nowelizacja już w Sejmie

 

W piątek w Sejmie posłowie PiS złożyli projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody dotyczącej wycinki drzew.


Projekt przewiduje, że jeżeli na nieruchomości zostaną usunięte drzewa, właściciel nie będzie mógł zbyć tej nieruchomości na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą przez pięć lat. Nowela przewiduje kary administracyjne, jeżeli osoba fizyczna nie dotrzyma tego nakazu.


- Nie widziałem jeszcze (projektu - red.) do tej pory. Z tego co słyszałem w radiu, to jest chyba w miarę dobre podejście posłów, którzy są niezwykle czuli na losy przyrody, jak również człowieka - powiedział minister środowiska Jan Szyszko.

 

Leśnicy mogą wycinać


Jak alarmuje Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, wcześniejsza nowelizacja ustawy o ochronie przyrody (przyjęta przez Sejm w Sali Kolumnowej 16 grudnia 2016 r.) wyłączyła Lasy Państwowe z przestrzegania takich zakazów, jak niszczenie siedlisk i ostoi będących obszarem rozrodu, wychowu młodych migracji lub żerowania gatunków objętych ochroną gatunkową.


"Okres lęgowy w lasach państwowych nie obowiązywał" - napisała z kolei rzeczniczka Lasów Państwowych.

 

Wyniki sondy


W związku z tematem programu na stronie głównej polsatnews.pl zamieściliśmy sondę z pytaniem "czy popierasz prawo do nieograniczonej wycinki drzew?". Odpowiedzi "Tak" udzieliło 27,1 proc. głosujących, "Nie" - 72,9 proc.


Wszystkie odcinki programu można oglądać tutaj.

 

Polsat News

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze