Janukowycz zaproponował referendum ws. statusu Donbasu

Świat
Janukowycz zaproponował referendum ws. statusu Donbasu
Reuters

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zaproponował referendum w sprawie statusu Donbasu i z apelem w tej sprawie zwrócił się do przywódców Francji, Niemiec i Polski, a także prezydentów Rosji i USA - poinformowała w środę agencja TASS.

Przesłanie skierowane do przywódców tych państw Janukowycz ogłosił w wywiadzie dla grupy dziennikarzy rosyjskich i ukraińskich.

 

- W przypadku niewypełnienia przez obecne władze ukraińskie porozumień mińskich niezbędne jest inicjowanie przeprowadzenia referendum w sprawie statusu Donbasu - zaapelował Janukowycz. Uznał też za potrzebne włączenie do rozmów w ramach formatu normandzkiego "przedstawicieli strony protestującej, reprezentującej naród Donbasu".

 

Z postulatem tym Janukowycz zwrócił się również do szefów organizacji międzynarodowych: Rady Europy i jej Zgromadzenia Parlamentarnego oraz do Parlamentu Europejskiego.

 

Konflikt w Donbasie

 

Niemcy, Francja i Rosja wraz z Ukrainą prowadzą rozmowy w ramach tzw. formatu normandzkiego na temat uregulowania konfliktu w Donbasie.

 

Mińskie porozumienia pokojowe z 2015 roku w części politycznej mówią m.in. o wyborach samorządowych na opanowanych przez prorosyjskich separatystów terytoriach, nadaniu tym obszarom specjalnego statusu i amnestii dla bojowników, którzy nie popełnili ciężkich przestępstw.

 

Alternatywny plan pokojowy

 

W poniedziałek amerykański dziennik "New York Times" opisał alternatywny plan pokojowy dla Ukrainy, który rzekomo został przedstawiony prezydentowi USA i opracowany z pomocą ukraińskiego posła Andrija Artemenki. Plan zawiera m.in. propozycję referendum w sprawie wydzierżawienia Krymu Rosji na 50-100 lat.

 

Według ukraińskiego posła i byłego dziennikarza Serhija Łeszczenki plan został opracowany przez byłych współpracowników Janukowycza, zbiegłego w 2014 roku do Rosji, oraz ludzi prezydenta Rosji Władimira Putina.

 

Po obaleniu w lutym 2014 roku Janukowycza przez prozachodnią rewolucję godności w Kijowie, Rosja zaanektowała ukraiński Krym i doprowadziła do wybuchu konfliktu zbrojnego w Donbasie, który z różnym natężeniem wciąż trwa.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze