Nitras spotka się z rodziną w Sejmie. Kancelaria wyraziła zgodę

Polska
Nitras spotka się z rodziną w Sejmie. Kancelaria wyraziła zgodę
PAP/Radek Pietruszka
Sławomir Nitras i Ryszard Petru w Sejmie.

"Rodzina w święta powinna być razem" - napisała na Twitterze Kancelaria Sejmu, zapraszając żonę i dzieci Sławomira Nitrasa (PO) do odwiedzin posła protestującego w sejmowej sali obrad.

To odpowiedź na słowa Nitrasa, który apelował o wpuszczenie rodzin protestujących posłów do Sejmu.

 

"Oczywiście zapraszamy żonę i dzieci @SlawomirNitras. Rodzina w święta powinna być razem. Prosimy skorzystać z wejścia w Nowym Domu Poselskim" - poinformowała na Twitterze Kancelaria Sejmu.


Protest PO i Nowoczesnej

 

Od piątku na sali obrad stale przebywa grupa posłów PO i Nowoczesnej. Posłowie pozostają na sali plenarnej Sejmu od piątku 16 grudnia, kiedy to - po wykluczeniu z obrad przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego posła PO Michała Szczerby - zablokowali sejmową mównicę.

 

Politycy co kilka godzin zmieniają się; swoją obecność dokumentują m.in. na Facebooku i Twitterze. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia na sali obrad ma być obecny m.in. Grzegorz Schetyna. Wśród innych posłów obecnych w okresie świątecznym na Wiejskiej będą również przebywać posłowie: Rafał Trzaskowski, Michał Szczerba, Jan Grabiec oraz Joanna Mucha.


Do kolejnego posiedzenia Sejmu

 

Protest opozycji ma trwać do 11 stycznia, czyli kolejnego posiedzenia Sejmu. Na sali plenarnej rotacyjnie przebywać ma kilkudziesięcioosobowa grupa posłów PO - tak ustalił klub Platformy. 11 stycznia, kiedy zaplanowane jest kolejne posiedzenie Sejmu, politycy opozycji mają ponownie zablokować mównicę sejmową. W Senacie, który 11 stycznia prawdopodobnie rozpocznie prace nad budżetem na 2017 r., PO będzie bojkotować obrady. Opozycja uważa piątkowe głosowania budżetowe w Sali Kolumnowej Sejmu za nielegalne; domaga się ich powtórzenia.

 

Nowoczesna, której politycy również każdego dnia przebywają w Sejmie, także przygotowała rozpiskę "dyżurów", obejmującą najbliższe dni aż do Sylwestra. Nowoczesna także zamierza protestować do 11 stycznia, bez zawieszenia protestu na święta.

 

Podczas poprzedniego posiedzenia Sejmu, po zablokowaniu mównicy sejmowej przez opozycję w czasie głosowania nad przyszłorocznym budżetem, obrady zostały przeniesione przez marszałka do Sali Kolumnowej, tam odbyły się głosowania. Niektórzy z posłów opozycji weszli do Sali Kolumnowej, ale nie brali udziału w głosowaniach, twierdzili, że nie było w nich kworum i że były one nielegalne.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze