MAN postawi halę podwozi dla autobusów turystycznych w Starachowicach
W fabryce MAN Bus w Starachowicach (woj. świętokrzyskie) w piątek wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Podwoziowego. Termin zakończenia inwestycji, dzięki której pracę znajdzie 130 osób, planowany jest na połowę 2017 roku. W ramach inwestycji wybudowana zostanie nowa hala o powierzchni ponad 6500 m kw., w której powstanie Centrum Podwoziowe MAN.
- Będziemy tutaj montować grupy podłogowe na bazie dzisiejszego autobusu niskopodłogowego oraz grupy wysokopodłogowe - powiedział kierownik MAN Bus w Starachowicach Stanisław Ziętkiewicz.
Do tej pory starachowicki zakład produkował podwozia do autobusów niskopodłogowych. Teraz rozpocznie produkcję podwozi do autobusów wysokopodłogowych i turystycznych, które do tej pory powstawały w niemieckim Salzgitter.
11 autobusów dziennie
Obecnie w starachowickiej fabryce produkowanych jest dziennie 11 autobusów i trzy tzw. grupy podłogowe. - Dzięki tej inwestycji liczba grup podłogowych wzrośnie do sześciu - dodał Ziętkiewicz.
Zakład zatrudnia aktualnie około 2,5 tysiąca pracowników. Według Ziętkiewicza, w Centrum Podwoziowym pracę znajdzie kolejne 130 osób.
MAN Bus rozpoczął już w Starachowicach realizację kolejnej inwestycji. Na ulicy Ostrowieckiej produkowane będą dachy do autobusów typu sandwich.
- Dzisiaj ta technologia jest w Polsce mało znana - zaznaczył kierownik zakładu. - Musielibyśmy te dachy sprowadzać z Holandii lub Szwajcarii. Dlatego podjęliśmy decyzję, żeby wykonywać je samodzielnie tutaj, w Starachowicach - wyjaśnił.
Za cztery lata autobusy elektryczne
Na Ostrowieckiej rozpoczęły się już prace budowlane, które potrwają do końca tego roku. - To teren, który wcześniej do nas należał. Jest w starachowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Był w opłakanym stanie. Rozebraliśmy go i budujemy wszystko praktycznie od nowa - podkreślił kierownik MAN Bus w Starachowicach.
Od 2018 roku, jak powiedział Ziętkiewicz, wykonywane będą tam dachy do autobusu nowej generacji typu Lion’s 4City.
Dodał, że około roku 2020 w Starachowicach powinna ruszyć seryjna produkcja autobusów elektrycznych. - W tej chwili jesteśmy na etapie badań i budowania prototypów. Na ostatnich targach w Hanowerze taki prototyp już zaprezentowaliśmy - wskazał Ziętkiewicz.
Dwa miesiące temu w starachowickiej fabryce rozpoczął się kompleksowy montaż autobusów miejskich firmy MAN. Linię montażu końcowego przeniesiono tu z Sadów k. Poznania. Według szacunków, inwestycja przyniosła ok. 800 nowych miejsc pracy.
PAP
Komentarze