Polska policja ma wydział do walki z hakerami

Polska
Polska policja ma wydział do walki z hakerami
policja.pl
Cyberprzestepczość - policja od niedawna poświęca przestępstwom popełnianym w sieci coraz więcej uwagi.

Rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości oraz ujawnianie i ściganie sprawców przestępstw popełnianych w sieci, to zadania biura ds. walki z cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Biuro będzie także koordynować współpracę w tej dziedzinie ze służbami innych krajów. Wydział ten rozpoczął działalność w czwartek.

Wyspecjalizowane Biuro do walki z cyberprzestępczością zostało utworzone decyzją Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jarosława Szymczyka i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

 

Walka z przestępstwami w internecie

 

- Powołanie biura ułatwi walkę z przestępczością związaną z użyciem najnowocześniejszych technologii - poinformował rzecznik komendanta głównego policji mł. insp.  Mariusz Ciarka.

 

"Dziś wyspecjalizowane grupy przestępcze oraz pojedynczy przestępcy wykorzystują między innymi Internet, jako narzędzie do popełnienia przestępstw, które często mają charakter międzynarodowy. Dlatego tak ważne jest identyfikowanie i zwalczanie cyberprzestępstw, współpraca na szczeblu krajowym i międzynarodowym z instytucjami państwowymi oraz sektorem publicznym i prywatnym w zakresie metod i form przestępstw popełnianych w cyberprzestrzeni" - poinformowała w komunikacie Komenda Główna Policji.

 

Wydziały do walki z cyberprzestepczością działają od dwóch lat w każdej komendzie wojewódzkiej policji oraz w komendzie stołecznej. Główne biuro w Warszawie ma wspierać w walce z cyberprzestępczością jednostki terenowe policji, koordynować działania o zasięgu krajowym i międzynarodowym, a także zajmować się wprowadzeniem najnowocześniejszych rozwiązań do walki z cyberprzestępczością, opracowaniem propozycji zmian prawnych regulujących problematykę zwalczania tego typu przestępstw.

 

W sieci nowe zagrożenia

 

"Szybki rozwój nowoczesnych technologii powoduje powstanie nowych zagrożeń i nowych rodzajów przestępczości. Dziś wyspecjalizowane grupy przestępcze oraz pojedynczy przestępcy wykorzystują między innymi internet, jako narzędzie do popełnienia przestępstw, które często mają charakter międzynarodowy. Dlatego tak ważne jest identyfikowanie i zwalczanie cyberprzestępstw, współpraca na szczeblu krajowym i międzynarodowym z instytucjami państwowymi oraz sektorem publicznym i prywatnym w zakresie metod i form przestępstw popełnianych w cyberprzestrzeni" - poinformowała Komenda Główna Policji.

 

- Biuro będzie realizowało również zadania punktu kontaktowego, o którym mowa w art. 35 Konwencji Rady Europy o cyberprzestępczości, sporządzonej w Budapeszcie dnia 23 listopada 2001 r. - napisał w komunikacie Mariusz Ciarka.

 

polsatnews.pl

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze