Proces "porwanych koszul". Trzej pracownicy Air France z wyrokami w zawieszeniu

Świat
Proces "porwanych koszul". Trzej pracownicy Air France z wyrokami w zawieszeniu
YouTube

Na kary kilkumiesięcznego więzienia z zawieszeniem zostali skazani w środę trzej pracownicy Air France w procesie "porwanych koszul", którzy przed rokiem uczestniczyli w zebraniu, zakończonym atakiem na dyrektorów i zdarciem z nich koszul.

Sąd w Bobigny pod Paryżem, gdzie w środę zapadł wyrok w procesie 15 pracowników Air France, z pięciu oskarżonych o "grupową przemoc" trzech skazał na kary 3 do 4 miesięcy więzienia z zawieszeniem, a dwóch uniewinnił. Dziesięciu innych, ściganych za "spowodowanie szkód", ukarano grzywną w wysokości 500 euro. Wszyscy będą musieli zapłacić Air France symboliczne euro.

 

"Proces przeprowadzony byle jak"

 

Jedna z obrończyń oskarżonych Lilia Mhissen określiła wyroki jako "skandaliczne", a proces jako "przeprowadzony byle jak" i zapowiedziała, że będzie namawiać swych klientów do złożenia wniosku o apelację.

 

Adwokaci Air France uznali natomiast orzeczenie sądu za sprawiedliwe i wyrazili satysfakcję z uznania winy "sprawców wydarzeń, które zaszkodziły obrazowi firmy i Francji".

 

Firma Air France uznała w wydanym w środę komunikacie, że "decyzja sądu zamyka smutny epizod zebrania rady zakładowej".

 

Reakcja na masowe zwolnienia

 

Do zdarzeń, które doprowadziły do procesu, doszło 5 października r. 2015, gdy przez parkan chroniący salę, gdzie odbywało się to zebranie, wdarło się około stu osób. Wobec ich gróźb dwaj obecni na zebraniu dyrektorzy, którzy ogłosili masowe zwolnienia w firmie, uciekli w otoczeniu ochroniarzy. Mimo to nie uniknęli szturchańców oraz zerwania koszul.

 

Wideo tego wydarzenia pokazywano w bardzo licznych telewizjach na całym świecie.

 

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze