Mosul: uszkodzony wodociąg. Ponad pół miliona ludzi bez wody pitnej

Świat
Mosul: uszkodzony wodociąg. Ponad pół miliona ludzi bez wody pitnej
PAP/EPA/AHMED JALIL

Ok. 650 tys. mieszkańców Mosulu zostało pozbawionych dostaw wody pitnej, odkąd podczas walk między iracką armią a bojownikami Państwa Islamskiego (IS) uszkodzony został wodociąg zaopatrujący to miasto na północy Iraku - poinformowały we wtorek lokalne władze.

- Służby techniczne nie są w stanie dotrzeć do uszkodzonego rurociągu, bo znajduje się na terenach, o które obecnie toczą się walki - powiedział agencji Reutera Hussam al-Abar z władz prowincji Niniwa, w której położony jest Mosul.

 

- Stoimy w obliczu klęski humanitarnej - podkreślił.

 

Oblężenie Mosulu

 

W ramach rozpoczętej 17 października rządowej ofensywy na Mosul - drugie co do wielkości miasto Iraku i ostatni duży ośrodek miejski w tym kraju kontrolowany przez IS - irackie wojska rządowe i siły kurdyjskie otaczają miasto od północy, wschodu i południa, podczas gdy oddziały Mobilizacji Ludowej (koalicji wspieranych przez Iran ugrupowań szyickich) próbują wedrzeć się od zachodu.

 

Ofensywa posuwa się naprzód powoli, głównie ze względu na to, że w kontrolowanych przez islamistów częściach Mosulu przebywa wciąż ponad milion ludzi, ale także przez silny opór stawiany przez islamistów podczas wyzwalania miasta.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze