Mosul odcięty od innych obszarów kontrolowanych przez IS

Świat
Mosul odcięty od innych obszarów kontrolowanych przez IS
PAP/EPA/AHMED JALIL

"Mosul na północy Iraku, o którego odbicie z rąk Państwa Islamskiego od kilku tygodni walki prowadzaną irackie siły, został odcięty od innych obszarów kontrolowanych przez IS" - poinformowała w środę armia Iraku.

Na zachodzie miasta szyickie siły paramilitarne Haszed al-Szabi, czyli jednostki mobilizacji ludowej, dotarły do drogi łączącej miasto Tal Afar (55 km na zachód od Mosulu) z Sindżar i dołączyły na miejscu do sił kurdyjskich - poinformowały irackie siły. Odcięto tym samym trasy zaopatrzenia IS między Mosulem a Ar-Rakką, bastionem IS w Syrii.

 

- Żołnierze Haszed odcięli drogę Tal Afar-Sindżar, która łączy Mosul z Syrią - poinformował dowódca tej szyickiej milicji Abu Mahdi al-Mohandis.

 

Źródło w kurdyjskich siłach bezpieczeństwa powiedziało agencji AFP, że członkowie Haszed dołączyli do innych sił zwalczających IS, w tym do bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w trzech miejscowościach w tej strefie.

 

Kluczowe miasto islamskich ekstremistów

 

Irackie siły, wspierane przez koalicję międzynarodową, rozpoczęły ofensywę na Mosul 17 października.

 

To drugie pod względem wielkości miasto w Iraku zostało zdobyte przez dżihadystów z Państwa Islamskiego w czerwcu 2014 roku i stało się bastionem tej organizacji w Iraku.

 

Irackie siły rządowe przejęły już kontrolę nad wschodnimi obrzeżami miasta i kilkoma dzielnicami w tym rejonie, napotykając na silny opór ze strony IS.

 

Zarówno od północy, jak i od południa peszmergowie, czyli bojownicy kurdyjscy, i inne wojska zbliżają się do Mosulu. Jedynie front na zachód od Mosulu został jeszcze otwarty - pisze agencja AFP.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze