PSL: PiS w kwestii wieku emerytalnego działa na szkodę rolników
Zdaniem polityków PSL, PiS - nie popierając poprawek PSL do prezydenckiego projektu ustawy obniżającego wiek emerytalny - utracił "słuch społeczny" na wsi.
Poseł ludowców Krystian Jarubas powiedział w środę na konferencji prasowej, że sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała odrzucenie wszystkich poprawek klubu PSL do prezydenckiego projektu ustawy obniżającego wiek emerytalny. - PiS nie szanuje obywateli, nie szanuje prezydenta, nie szanuje związków zawodowych - podkreślił. PSL chciało, by można było przechodzić na emeryturę osiągnąwszy - 35 lat stażu pracy dla kobiet oraz 40 lat dla mężczyzn. Ludowcy proponowali też, by niektórzy rolnicy mogli odchodzić na wcześniejszą emeryturę.
"Faryzejskie obietnice"
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że PiS w kwestii wieku emerytalnego działa na szkodę rolników. - PiS mieniący się od niedawna obrońcą polskiej wsi, zmienia warunki (dotyczące emerytur) na szkodę rolników, podnosi z dnia na dzień wiek emerytalny rolnikom do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn - podkreślił.
Zdaniem prezesa PSL, działania PiS to "faryzeizm". - Wielkie obietnice PiS wobec wsi są faryzejskie, to niedopuszczalne - podkreślił.
Kosiniak-Kamysz ocenił, że "PiS utracił swój słuch społeczny, szczególnie na wsi". - Wieś nie da się drugi raz nabrać na puste obietnice - przekonywał.
Poprawki PSL odrzucone
We wtorek sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała odrzucenie poprawek klubu PSL do prezydenckiego projektu ustawy, który przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Członkowie komisji zarekomendowali odrzucenie poprawki, która zakładała możliwość przechodzenia na emeryturę ze względu na staż pracy - 35 lat dla kobiet oraz 40 lat dla mężczyzn. Sejmowa komisja zarekomendowała też odrzucenie poprawki PSL, która zakładała, że niektórzy rolnicy mogliby odchodzić na wcześniejszą emeryturę (kobiety w wieku 55 lat i mężczyźni w wieku 60 - po spełnieniu pewnych warunków) do końca 2022 r. Jest tak według obecnych przepisów, które mają wygasnąć wraz z końcem 2017 r.
Głosowanie nad prezydenckim projektem ustawy zaplanowane jest w Sejmie w środę po godz. 12.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze