Prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego pozytywnie oceniony przez komisję

Polska
Prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego pozytywnie oceniony przez komisję
Polsat News

Wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od pierwszego października 2017 roku - zakłada projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Projekt pozytywnie zaopiniowała w czwartek sejmowa komisja polityki społecznej o rodziny. Za przyjęciem projektu było 20 posłów, 4 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Komisja przyjęła w czwartek poprawki zaproponowane przez Biuro Legislacyjne Sejmu oraz podkomisję, która rekomendowała wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od 1 października 2017 roku.

 

Poprawka ws. referendarzy

 

Podczas prac komisji przyjęto również poprawkę zgłoszoną przez przewodniczącego podkomisji Jana Mosińskiego (PiS). Dotyczyła ona referendarzy sądowych.

 

- Groziło nam to, że referendarz po osiągnięciu 65 lat mógł zostać zwolniony z pracy. To jest niekonstytucyjne, nie dopatrzono tego. Zauważyliśmy ten mankament - wyjaśniał.

 

Mosiński powiedział w czwartek dziennikarzom, że chciałby, aby Sejm zajął się projektem ustawy ws. emerytur w piątek. - Czas ucieka, mamy już listopad i nie chciałbym, abyśmy musieli dokonywać zmian w terminie wejścia w życie ustawy - podkreślił.

 

- Jeżeli pan Marszałek Sejmu wyrazi na to zgodę, to jutro będziemy procedować projekt w ramach drugiego czytania" - dodał.

 

Ustawa wejdzie w życie 1 października 2017 roku

 

Zwrócił uwagę, że ustawa wejdzie w życie 1 października 2017 roku. - Trzeba było wprowadzić to vacatio legis dla potrzeb ZUS-u. Dopasować program komputerowy - wyjaśniał.

 

Przewodnicząca komisji, posłanka PiS Beata Mazurek, podziękowała posłom za pracę w podkomisji, która zajmowała się projektem ustawy. - Nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się z tego, że kolejny krok ku temu, że zrealizujemy swoje obietnice wyborcze. Doprowadzamy do wieku emerytalnego 60, 65 lat - powiedziała.

 

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada, pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia Sejmu na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.

 

Projekt zakłada przywrócenie niższego wieku przechodzenia na emeryturę. Podczas wysłuchania publicznego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę.

 

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo: kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie