Warszawa: tylko jedna oferta na przeprowadzenie audytu dot. reprywatyzacji

Polska
Warszawa: tylko jedna oferta na przeprowadzenie audytu dot. reprywatyzacji
Flickr/Jorge Láscar

Do stołecznego ratusza wpłynęła jedna oferta na przeprowadzenie audytu procesu reprywatyzacji warszawskich nieruchomości - poinformował w piątek rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. Dodał, że teraz miasto będzie analizować ofertę "pod kątem formalnym i merytorycznym".

- W ciągu kilku dni na pewno ta oferta zostanie oceniona - zapewnił Milczarczyk. Rzecznik ratusza podkreślił, że kwota za wykonanie audytu mieści się w maksymalnej wysokości przewidzianej przez władze Warszawy, czyli 800 tys. zł netto.

 

Piątek to ostatni dzień, w którym firmy mogły zgłaszać do magistratu swoje oferty. 9 września urząd miasta rozpoczął poszukiwania wykonawcy audytu, zamieścił wówczas na swoich stronach internetowych stosowne ogłoszenie.

 

Czy jedna firma wystarczy?

 

Rzecznik ratusza pytany, czy jedna firma wystarczy do przeprowadzenia audytu reprywatyzacji odpowiedział, że miasto ma teraz jedną ofertę.

 

- Musimy ją na razie przeanalizować, czy jest wszystko zgodnie z naszymi wymaganiami. Jak będziemy mogli ją zaakceptować, wtedy też będziemy mogli powiedzieć o harmonogramie - powiedział rzecznik ratusza.

 

Na pytanie, czy z uwagi na zgłoszenie tylko jednej firmy, ratusz nie bierze pod uwagę ogłoszenia kolejnego postępowania przetargowego, powtórzył, że na razie miasto jest na etapie oceny zaproponowanej oferty.

 

W ogłoszeniu ratusza dotyczącym wyłaniania audytora napisano, że oczekiwany przez miasto zakres zamówienia powinien składać się z: oceny środowiska prawnego w obszarze gospodarki nieruchomościami w zakresie zagadnień objętych tzw. dekretem Bieruta; oceny struktury organizacyjnej oraz organizacji procesu dotyczącego postępowań reprywatyzacyjnych w urzędzie m.st. Warszawy; oceny środowiska wewnętrznego w urzędzie miasta, w tym podziału kompetencji i obowiązków oraz zakresu odpowiedzialności, dotycząca postępowań reprywatyzacyjnych.

 

Miasto oczekiwało też oceny poprawności dokumentowania w postępowaniach reprywatyzacyjnych prowadzenia ewidencji i archiwizowania dokumentacji w tych postępowaniach oraz oceny postępowań reprywatyzacyjnych, w tym występujących w nich nieprawidłowości, ich przyczyn i skutków.

 

Audyt w transzach - najpierw Śródmieście

 

Wiceprezydent Warszawy Witold Pahl mówił na początku września, że przedmiotem analizy w pierwszej kolejności powinien być zakres kilkuset spraw. Według zapowiedzi najpierw audyt miałby objąć sprawy reprywatyzacyjne w Śródmieściu i opierać się na dokumentach znajdujących się w urzędzie miasta.

 

Pahl kilkukrotnie mówił, że audyt będzie przeprowadzany w "transzach". "I w ciągu 30 dni od przystąpienia do audytu dojdzie do wykazania potencjalnych spraw, które powinny być przedmiotem bądź wzruszenia wydanych już decyzji, bądź podjęcia innych prawem przewidzianych postępowań" - mówił pod koniec września wiceprezydent stolicy.

 

Miasto zapowiadając audyt nie wykluczało, że przeprowadzi go kilka firm.

 

3 zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji

 

Na początku września na polecenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.

 

Ponadto w resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy na mocy, której powołana ma zostać komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji. Spełni ona "rolę nowego organu administracji publicznej" i ma - jak mówił szef MS Zbigniew Ziobro - stać na straży ochrony własności tych, "którym ta własność się należy, a została wyłudzona przez osoby nieuprawnione".

 

Władze Warszawy - jak przekazała Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza - złożyły w ostatnim czasie kilkanaście zawiadomień do prokuratury ws. zwrotu nieruchomości w mieście.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze