Cyfrowy Polsat na 1. miejscu rankingu Największych Polskich Firm Prywatnych

Biznes
Cyfrowy Polsat na 1. miejscu rankingu Największych Polskich Firm Prywatnych
Krzysztof Dubiel/Polsat

Cyfrowy Polsat liderem Listy 100 Największych Polskich Firm Prywatnych miesięcznika "Forbes", opublikowanej w czwartek. Nowy ranking polskiej edycji magazynu pokazuje realną wartość przedsiębiorstw, zbudowanych wyłącznie z polskiego kapitału i przez polskich biznesmenów. W pierwszej piątce zestawienia są też: LPP (marki: Reserved, House, Mohito, Cropp, Sinsay), CCC, Synthos i Polpharma.

 Według magazynu, wartość wszystkich stu przedsiębiorstw to ponad 190 mld złotych.
 
Wartość Cyfrowego Polsatu została wyliczona na 26,8 mld zł. Kolejna spółka na podium - LPP - oszacowana jest w rankingu na kwotę 8,9 mld zł. Oznacza to, że stawka multimedialnego lidera jest aż trzykrotnie większa niż zajmującego drugie miejsce odzieżowego potentata.

 

"Ta przewaga nad konkurencją pokazuje, jak dobry i odważny pomysł na biznes może prowadzić do stworzenia nie tylko unikalnego w skali światowej przedsiębiorstwa, ale także bardzo dochodowego" - napisali autorzy rankingu.

 

Potencjał i znaczenie polskiego biznesu


Wyjaśnili, że ranking został zaprojektowany tak, aby pokazać prawdziwy potencjał i znaczenie polskiego biznesu. Wartość przedsiębiorstw została policzona znaną na świecie metodą Enterprise Value (EV), którą po raz pierwszy zastosowano w Polsce. W zaawansowanych wyliczeniach uczestniczyli inwestycyjni z Haitong Bank, którzy do kalkulacji wykorzystywali najbardziej aktualne dane finansowe firm.
 

Zapytany przez dziennikarzy "Forbesa", Jak się buduje największą prywatną firmę w Polsce Zygmunt Solorz w wywiadzie "Udowodniłem, że Polak potrafi" odpowiedział:

 

"Ciężką pracą. Poza tym miałem w życiu kilka dobrych pomysłów. Jako pierwszy na świecie wykorzystałem częstotliwości 1800 MHz do oferowania internetu LTE. Podobnie było z kupnem Polkomtela i połączeniem biznesu medialnego z telekomunikacją. Nikt tego wcześniej nie robił. Tak jak z oferowaniem telewizji cyfrowej po tej samej niskiej cenie przez kilka lat. Nikt nie wierzył, że to może się udać, wszyscy zastanawiali się, kiedy padnę. Oponował nawet Dominik Libicki, który zarządzał projektem Cyfrowego Polsatu. Ale powiedziałem twardo, że dopóki ja tu jestem, cena ma być niska. Choć od tamtej pory Canal+ połączył się z „n-ką”, to i tak nie mogą mnie dogonić".

 

Największa grupa medialno-telekomunikacyjna w kraju


Cyfrowy Polsat to największa grupa medialno-telekomunikacyjna w Polsce posiadająca 5,9 mln klientów kontraktowych i świadcząca 16,5 mln usług: telefonii komórkowej, płatnej telewizji i dostępu do Internetu.

 

W jej skład wchodzą m.in.: Cyfrowy Polsat – operator największej polskiej platformy satelitarnej i dostawca nowoczesnych usług multimedialnych, Polkomtel – operator sieci komórkowej Plus, lider technologii LTE, Telewizja Polsat – wiodący polski nadawca komercyjny oferujący 33 kanały telewizyjne, IPLA – lider na rynku wideo online z ok. 3,8 mln użytkowników.

Polsat News

red/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie