Chcą wykluczenia Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ. Za wspieranie działań wojskowych w Syrii
Ponad 80 organizacji pozarządowych wezwało w poniedziałek kraje członkowskie ONZ, aby nie przyjmowały Rosji do Rady Praw Człowieka ONZ z powodu działań Moskwy w Syrii. Inicjatywę podjęto kilka dni przed wyborami 14 spośród 47 członków Rady.
Pod apelem podpisały się takie organizacje jak broniąca praw człowieka Human Rights Watch, niosąca pomoc humanitarną CARE International i działająca na rzecz uchodźców Refugees International.
Rosja, Chorwacja i Węgry powalczą o dwa miejsca w Radzie, które są zarezerwowane dla krajów Europy Wschodniej. Moskwa obecnie zasiada w Radzie.
Organizacje humanitarne zwróciły się państw należących do ONZ, by "zastanowiły się, czy rola Rosji w Syrii, polegająca przede wszystkim na wspieraniu i podejmowaniu działań wojskowych systematycznie wymierzanych w cywilów i obiekty cywilne, upoważnia ją do zasiadania w głównym międzyrządowym organie ONZ odpowiedzialnym za prawa człowieka".
14 członków na trzyletni okres
W piątek Zgromadzenie Ogólne ONZ wybierze 14 członków Rady Praw Człowieka na trzyletni mandat, rozpoczynający się w 2017 roku. Wyboru dokonuje się na poziomie regionalnym, a kandydaci są wstępnie wybrani przez ich region. Jeśli nie mają żadnych przeciwników, to praktycznie mają zapewniony wybór.
Chiny i Arabia Saudyjska najpewniej również znowu zasiądą w Radzie, gdyż ich regionalna grupa zgłosiła dokładnie tylu kandydatów, ile jest miejsc. To samo dotyczy Iraku i Japonii z tej samej grupy, tyle że te kraje obecnie nie należą do Rady.
Brazylia, Kuba i Gwatemala powalczą o dwa miejsca w grupie krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Afrykę w Radzie będą reprezentować Egipt, Rwanda, RPA i Tunezja. USA i Wielka Brytania walczą o dwa miejsca zarezerwowane dla krajów Zachodnich.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze