Oferta pracy z maszyny zamiast z pośredniaka. Amazon szuka pracowników na dworcach i w galeriach handlowych

Biznes
Oferta pracy z maszyny zamiast z pośredniaka. Amazon szuka pracowników na dworcach i w galeriach handlowych
Amazon

W Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku pojawiły się automaty, które oferują pracę. Takie infokioski stoją np. na dworcach autobusowych w Poznaniu, Śremie i Nowym Tomyślu. Maszyny stawia amerykańska korporacja Amazon, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej i na gwałt potrzebuje 12 tysięcy ludzi do pracy w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Jak powiedziała Marzena Więckowska, rzeczniczka prasowa Amazon Polska, firma szuka pracowników do swoich trzech centrów logistyki e-commerce w Polsce, z których dwa znajdują się w Bielanach Wrocławskich k. Wrocławia, a trzecie w Sadach pod Poznaniem. Właśnie dlatego tzw. infokioski, czyli maszyny poprzez które można zgłaszać swoje kandydatury, stanęły lub wkrótce zostaną ustawione w Poznaniu, Wrocławiu i okolicznych miejscowościach.

 

- Postawimy w sumie dwadzieścia infokiosków w Poznaniu, Wrocławiu i okolicznych miejscowościach, z których rekrutujemy pracowników - powiedziała Marzena Więckowska w rozmowie z polsatnews.pl. We Wrocławiu, infokioski stoją w galeriach handlowych, a jedna maszyna stanęła na Dworcu Głównym. W Poznaniu, Śremie i Nowym Tomyślu - automaty stoją na dworcach autobusowych.

 

Pracownik z dostępem do sieci

 

Przedstawicielka Amazona wyjaśniła, że infokioski rekrutacyjne są wykorzystywane na świecie, jednak w Polsce zostały ustawione w ramach programu pilotażowego. -  Z uwagi na to, że proces aplikowania do pracy w Amazon jest w pełni elektroniczny i wymaga dostępu do internetu, infokioski stanowić mogą ważne ułatwienie w poszukiwaniu pracy - wyjaśniła rzeczniczka firmy.

 

Dodała także, że infokioski zostały uruchomione w ostatnich dniach i dlatego trudno jest na razie mówić o skuteczności tego narzędzia. - Choć patrząc na wyniki napływające z pierwszych kiosków, które stanęły we Wrocławiu, jesteśmy przekonani, że wielu kandydatów skontaktuje się z nami właśnie za ich pośrednictwem - podkreśliła Więckowska.

 

Mimo, że maszyny do rekrutacji pojawiły się głównie z myślą o sezonowych pracownikach, których Amazon poszukuje aż 12 tysięcy, Marzena Więckowska przypomniała, że jej firma "poszukuje również specjalistów i managerów, którzy dołączą do zespołów działających w obszarach HR, finansów, IT i logistyki" i - jak podkreśliła - "nieustannie prowadzi także rekrutację absolwentów", którzy mogliby pracować na stanowiskach managerskich.  - Na te stanowiska także można aplikować poprzez infokioski - poinformowała.

 

Zwiększanie zatrudnienia i inwestycje

 

W sierpniu Amazon Polska poinformował o podniesieniu pensji pracownikom działających w naszym kraju centrów logistycznych. Koncern podał, że do tej pory zatrudnił w Polsce ponad 5,5 tys. osób, zainwestował ok. 3 mld zł i planuje kontynuację rozwoju.

 

Oddziały Amazon działają w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii i Brazylii. Sieć skupia przeszło 120 centrów logistycznych na całym świecie.

 

polsatnews.pl

jak/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie