Geje i przedstawiciele środowisk katolickich będą uczyć tolerancji

Polska
Geje i przedstawiciele środowisk katolickich będą uczyć tolerancji
KPH

Billboardy i plakaty niemal w całym kraju. Do tego spoty, na których m.in. publicyści katoliccy i wierzący reprezentanci środowisk LGBT apelują o szacunek wobec osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych. Ruszyła pierwsza w Polsce kampania społeczna zachęcająca do tego, aby katolicy i homoseksualiści przekazali sobie "znak pokoju".

W kampanię "Przekażmy sobie znak pokoju", która „ma na celu przypomnienie, że z wartości chrześcijańskich wypływa konieczność postawy szacunku, otwarcia i życzliwego dialogu wobec wszystkich ludzi, także homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych”, zaangażowali się m.in. Halina Bortnowska, redaktor naczelna miesięcznika "Znak "Dominika Kozłowska, Katarzyna Jabłońska i Cezary Gawryś z kwartalnika "Więź", teolożka i publicystka "Tygodnika Powszechnego" Zuzanna Radzik  a także psycholożka Natalia de Barbaro.

 

W akcji zorganizowanej m.in. przez Kampanię Przeciw Homofobii, Grupę Polskich Chrześcijan LGBTQ "Wiara i Tęcza" oraz Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado, jak podkreślają organizatorzy, głos zabiorą też same osoby LGBT i ich rodzice.

 

Uruchomiono też specjalną stronę internetową znakpokoju.com, a w całej Polsce będą odbywać się spotkania dyskusyjne z udziałem przedstawicieli środowisk katolickich i wierzących osób LGBT.

 

"Unikać oznak niesłusznej dyskryminacji"

 

Autorzy kampanii cytują słowa papieża Franciszka, który w najnowszym dokumencie "Amoris laetitia" napisał, że "każda osoba, niezależnie od swojej orientacji seksualnej [w oryg. orientamento sessuale], musi być szanowana w swej godności i przyjęta z szacunkiem, z troską, by uniknąć jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji, a zwłaszcza wszelkich form agresji i przemocy".

 

- Już w kilku wypowiedziach papież stawał w obronie godności, dobrego imienia oraz prawa do obecności w Kościele osób homoseksualnych - zauważył Cezary Gawryś. - Umacnia mnie to w postawie solidarności z osobami homoseksualnymi i każe się sprzeciwiać wobec języka, który odwołuje się do religii po to, by ludzi tych obrażać, upokarzać i ranić - wyjaśnił.

 

Pomysłodawcy kampanii podkreślają, że uczestniczący w niej przedstawiciele środowisk kościelnych i środowisk LGBT, "różnią się w wielu zasadniczych kwestiach", "dlatego jej celem nie jest zgłaszanie postulatów dotyczących zmian politycznych, prawnych czy doktrynalnych, lecz dialog i spotkanie z drugim człowiekiem".

 

 

Katolicy-geje wychodzą z szafy

 

Choć to pierwsza tego typu kampania w Polsce przedstawiciele Grupy Polskich Chrześcijan LGBTQ "Wiara i Tęcza" dali o sobie znak już w lipcu, kiedy to w związku z wizytą papieża w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zorganizowali "Przystań Pielgrzymów LGBT".

 

Członkowie polskiej grupy wpadli na pomysł, by w Krakowie, tak samo jak w czasie Światowych Dni Młodzieży w Kolonii w 2005 roku, środowiska LGBT mogły się spotkać.

 

polsatnews.pl

jak/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze