Staniszkis: tych kilka miesięcy zdemolowało państwo

Polska

- Gesty np. podania Lechowi Wałęsie ręki, czy kurtuazyjne spotkania z sędziami to za mało. One nie zastąpią decyzji, jakie są w zasięgu ręki prezydenta. Powinien je podjąć i zaprzysiąc legalnie wybranych sędziów TK. Wtedy mógłby zatrzymać korozję państwa – powiedziała w programie "To był dzień" prof. Jadwiga Staniszkis socjolog z UW.

Staniszkis podkreślała rolę jaką odgrywa Trybunał Konstytucyjny. - Demokracja wymaga fundamentu, zaufania, że są niezależne instytucje, które mogą kontrolować władzę wykonawczą. A teraz podział władz jest bez przerwy zacierany, podważana jest niezależność sądów i instytucji. Tych kilka miesięcy zdemolowało państwo i mówię to ze smutkiem -  zaznaczyła w rozmowie z Markiem Kacprzakiem. 

 

Zdaniem profesor wysokie sondaże PiS, to efekt braku "wrażliwości Polaków na to co się dzieje w kraju". - Na przykład w mediach publicznych - powiedziała. 

 

Jej zdaniem Andrzejowi Dudzie w zdobywaniu popularności "pomagają zdolności retoryczne".

 

- Mówi ładnie, ale prezydent jest od czego innego. Mógłby, gdyby chciał, przeciąć polityczny konflikt sięgając do źródeł i zaprzysiąc trzech legalnie wybranych sędziów TK - powtórzyła.

 

Stwierdziła też, że Andrzej Duda  powinien "skontrować postępowanie prokuratury wobec prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego", które jej zdaniem jest "niespotykanym posunięciem".

ml/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie