Karczewski: należy prowadzić ciągły dialog z krajami europejskimi spoza UE

Polska
Karczewski: należy prowadzić ciągły dialog z krajami europejskimi spoza UE
Polsat News

- Należy prowadzić ciągły dialog z europejskimi krajami spoza UE, jeśli nie będą z nami, to będą z kimś innym. Temu ma służyć spotkanie szefów parlamentów państw z Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W środę w Sejmie z inicjatywy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odbędzie się spotkanie przewodniczących parlamentów oraz ich doradców z: Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Macedonii, Mołdawii, Serbii, Ukrainy, a także Azerbejdżanu, Armenii i Turcji. Tematem ma być ściślejsza współpraca parlamentów i krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz reforma Unii Europejskiej.


W czasie spotkania marszałek Kuchciński poprowadzi dyskusję pt. "Odnowa Unii Europejskiej a współpraca regionalna w Europie Środkowo-Wschodniej". Następnie odbędzie się dyskusja: "Parlamenty narodowe na rzecz współpracy wielostronnej w Europie Środkowo-Wschodniej", prowadzona przez marszałka Senatu.


"Europa zmienia się na naszych oczach"


- Słowa kluczowe tego spotkania to suwerenność i solidarność. Europa zmienia się na naszych oczach w obliczu spraw, o których nawet nie myśleliśmy - wyjście Wielkiej Brytanii z UE było dla nas wielkim zaskoczeniem, doszło też do zamachów terrorystycznych, do wojny na Ukrainie oraz konfliktu w Syrii, przez który nasilił się napływ uchodźców do Europy. To są ważne problemy, które zmieniają z dnia na dzień i UE, i całą Europę - powiedział Karczewski.


Według niego te sprawy warto omówić w gronie przewodniczących parlamentów "państw, które są na różnym etapie ścieżki do Unii Europejskiej, chcą wspólnoty europejskiej lub zbliżenia do niej". - Chcemy poznać ich oczekiwania, plany, obawy i po to to spotkanie. Chcemy też zaktywizować parlamenty, bo one są z wyboru, mają mandat do tego, by rozmawiać i podejmować decyzje. Pragniemy prowadzić ciągły dialog z tymi krajami, otwierać dla nich drzwi do Unii, bo ona potrzebuje w moim głębokim przekonaniu wzmocnienia - zaznaczył Karczewski.


"Jeśli nie będą z nami, to będą z kimś innym"


Podkreślił, że jego zdaniem konieczny jest także dialog z Turcją i Białorusią. - To ważne kraje, z którymi należy rozmawiać, poznać ich plany. Chcemy, by były one blisko struktur europejskich, choćby zaczynając od kwestii kultury - bo jeśli nie będą z nami, to będą z kimś innym - powiedział marszałek Senatu.


Karczewski podkreślił, że na spotkanie wybrano dzień, w którym przypada rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, "a zarazem powstania wielkiego ruchu Solidarności, który obalił komunizm w Polsce i przyczynił się do obalenia komunizmu w Europie". - Będzie to takie symboliczne nawiązanie do tej daty tego ważnego wydarzenia w historii Polski i Europy - powiedział Karczewski.


Dodał, że chciałby, aby spotkania przewodniczących parlamentów Polski i europejskich krajów spoza UE odbywały się cyklicznie i by "podsumowywano na nich poszczególne etapy tego, co dzieje się w UE".

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze