Kuchciński: bezpieczna Europa Środkowa, to Europa oparta na solidarności

Polska
Kuchciński: bezpieczna Europa Środkowa, to Europa oparta na solidarności
Polsat News

- Bezpieczna Europa Środkowo-Wschodnia może istnieć tylko w warunkach solidarności między państwami w regionie - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński w przemowie wygłoszonej we wtorek podczas kolacji poprzedzającej konferencję "Solidarność i suwerenność".

W uroczystej kolacji wydanej w Łazienkach Królewskich w przededniu spotkania parlamentarnego państw Europy Środkowo-Wschodniej "Solidarność i suwerenność" wzięli udział przewodniczący parlamentów lub ich zastępcy, a także ich doradcy z 11 państw m.in. z Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Macedonii, Mołdawii, Serbii, Ukrainy oraz Turcji.


W swym przemówieniu powitalnym marszałek Sejmu Marek Kuchciński wskazał, że gwałtowne zmiany na Zachodzie czy Wschodzie wielokrotnie "oznaczały negatywne zmiany dla szeroko rozumianej Europy Środkowo-Wschodniej. Konsekwencją było ograniczenie podmiotowości, utrata suwerenności czy niepodległości". Przypomniał też, że "obie wojny światowe wybuchły w tym i o ten region Europy, który stał się areną napięć i  konfrontacji także w okresie zimnej wojny".


"Gwarantuje stabilizację regionu"


Marszałek Kuchciński podkreślił, że w przeszłości współpraca między krajami regionu bywała trudna. - Zmagania o suwerenność często odczytywaliśmy jako nakaz  budowania wrogich sobie koalicji albo poszukiwania poparcia mocarstw zewnętrznych. W obu przypadkach taka polityka prowadziła do wzajemnej wrogości, a nawet wojen, do powstawania stref wpływów, obszarów buforowych, tzw. bliskiej zagranicy - powiedział.


Bezpieczna Europa Środkowo-Wschodnia to zdaniem marszałka Kuchcińskiego Europa oparta na fundamencie solidarności, która "gwarantuje stabilizację regionu, pozwala budować współpracę, a także daje możliwość realizacji wspólnych interesów".


"Polska mówi dziś mocny głosem"


Jednym z wiodących tematów środowego spotkania parlamentarzystów z Polski i z krajów będących sąsiadami UE będzie reforma Unii Europejskiej, a także "kształtowanie polityki w Unii Europejskiej i wobec Unii Europejskiej na rzecz umacniania tożsamości i podmiotowości regionu oraz suwerenności państw".


- Polska mówi dziś  mocnym głosem w sprawach Europy oraz organizacji i funkcjonowania UE - podkreślił Kuchciński. - Legitymacją postawy władz Polski jest bardzo pozytywne nastawienie Polaków do Unii Europejskiej - dodał.


Kuchciński zaznaczył także, że Europa potrzebuje Unii Europejskiej, tak jak Unia Europejska potrzebuje Europy. - Wspieramy model Unii Europejskiej jako organizacji międzynarodowej, służebnej wobec państw członkowskich, otwartej na współpracę z sąsiadami. W naszej opinii bowiem wszystkie państwa na naszym kontynencie są integralną częścią Europy - dodał.


Grupa robocza opracuje model współpracy z UE


Konferencja z udziałem przewodniczących parlamentów tych państw europejskich, które nie należą do UE, ale leżą w Europie, a także Azerbejdżanu i Armenii odbędzie się w środę. Marszałek Kuchciński poprowadzi dyskusję pt. "Odnowa Unii Europejskiej a współpraca regionalna w Europie Środkowo-Wschodniej". Następnie odbędzie się dyskusja: "Parlamenty narodowe na rzecz współpracy wielostronnej w Europie Środkowo-Wschodniej".


We wtorek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział powołanie w przyszłości grupy roboczej spośród doradców i ekspertów przewodniczących parlamentów państw biorących udział w  konferencji. Grupa miałaby przygotować w ciągu dwóch miesięcy szczegółowe rozwiązania dotyczące współpracy z UE. Następnie odbędzie się kolejne spotkanie przewodniczących parlamentów.


- W międzyczasie polski parlament poinformuje partnerów w UE o rezultatach tego spotkania, w pierwszym rzędzie państwa Grupy Wyszehradzkiej - powiedział Terlecki.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie