Maja II Wielka! Włoszczowska pojechała po srebro

Świat
Włoszczowska pojechała po srebro
Galeria zdjęć (10)

Maja Włoszczowska zdobyła srebrny medal olimpijski w Rio de Janeiro w kolarstwie górskim. Zwyciężyła Szwedka Jenny Risveds, do której Polka straciła 37 sekund. Po brąz sięgnęła Kanadyjka Catherine Pendrel, finiszująca 49 sekund za zawodniczką grupy Kross.

32-letnia Włoszczowska po raz drugi wywalczyła srebro olimpijskie. Na drugim stopniu podium stanęła także w Pekinie w 2008 roku, a cztery lata później w Londynie nie wystartowała z powodu kontuzji.

 

Druga z reprezentantek Polski, Katarzyna Solus-Miśkowicz nie stanęła na starcie. Podczas czwartkowego treningu złamała obojczyk.

 

Włoszczowska, która do występu na igrzyskach przygotowała się w górach Kolumbii, a do Rio przyjechała cztery dni przed wyścigiem, prezentowała się w sobotę wspaniale. Od pierwszej rundy jechała w czołówce razem z Rissveds, Szwajcarkami Lindą Indergard i Jolandą Neff oraz Czeszką Kateriną Nash. Czołowa grupa topniała i od czwartej rundy towarzyszyła kolarce z Jeleniej Góry tylko 22-letnia Szwedka.

 

Spokojny przejazd Polki

 

Walka o złoty medal rozegrała się między tymi dwiema zawodniczkami. Rissveds, mistrzyni świata do lat 23, zaatakowała na pierwszym podjeździe na ostatniej rundzie. Jej przewaga stopniowo rosła. Polka nie miała już szans na zwycięstwo, ale nie była też zagrożona przez rywalki i spokojnie dojechała do mety na drugiej pozycji.

 

Brązowy medal wywalczyła Pendrel, dwukrotna mistrzyni świata (2011, 2014), wyprzedzając o dwie sekundy koleżankę z reprezentacji Kanady Emily Batty.

 

Klęskę poniosły inne faworytki. Neff, która najdłużej utrzymywała tempo Włoszczowskiej i Rissveds, była dopiero szósta. Aktualna mistrzyni świata Dunka Annika Langvad zajęła 11. miejsce, a złota medalistka MŚ 2015 Francuzka Pauline Ferrand-Prevot nie ukończyła rywalizacji.

Dwie weteranki tej konkurencji - 43-letnia Norweżka Gunn Rita Dahle-Flesjaa oraz starsza o rok Niemka Sabine Spitz - złote medalistki igrzysk w Atenach i Pekinie, zajęły odpowiednio 10. i 19. miejsce. Nie startowała mistrzyni olimpijska z Londynu Julie Bresset, która nie zakwalifikowała się do reprezentacji Francji.

 

Polska zbiera medale

 

Medal Włoszczowskiej to 11. krążek dla Polski w igrzyskach w Rio de Janeiro, a trzeci srebrny.

 

Wcześniej złoto wywalczyły wioślarki Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj w dwójce podwójnej oraz Anita Włodarczyk w rzucie młotem, srebro Piotr Małachowski w rzucie dyskiem i kajakarka Marta Walczykiewicz w K1 200 m, a brąz wioślarki Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald i Joanna Leszczyńska w czwórce podwójnej, kajakarki Karolina Naja i Beata Mikołajczyk w K2 na 500 m, kolarz Rafał Majka w wyścigu ze startu wspólnego, zapaśniczka Monika Michalik w kat. 63 kg, Oktawia Nowacka w pięcioboju nowoczesnym oraz Wojciech Nowicki w rzucie młotem.

 

Tym samym polska ekipa poprawiła osiągnięcie z trzech poprzednich igrzysk. W Atenach (2004), Pekinie (2008) i Londynie (2012) biało-czerwoni zdobyli po 10 medali.

 

Polskie medale Igrzysk XXXI Olimpiady Rio 2016:

 

ZŁOTY

 

- Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj (wioślarstwo, dwójka podwójna)

- Anita Włodarczyk (lekkoatletyka, rzut młotem)

 

SREBRNY

 

- Piotr Małachowski (lekkoatletyka, rzut dyskiem)

- Marta Walczykiewicz (kajakarstwo, K1 200 m)

- Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie)

 

BRĄZOWE

 

- Rafał Majka (kolarstwo, wyścig ze startu wspólnego)

- Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska (wioślarstwo, czwórka podwójna)

- Karolina Naja, Beata Mikołajczyk (kajakarstwo, K2 500 m)

- Monika Michalik (zapasy, kat. 63 kg)

- Oktawia Nowacka (pięciobój nowoczesny)

- Wojciech Nowicki (lekkoatletyka, rzut młotem)

 

PAP

jak/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze