Kaczyński rozmawia z Orbanem. Prezes PiS z wizytą na Węgrzech [ZDJĘCIA]

Świat
Kaczyński rozmawia z Orbanem. Prezes PiS z wizytą na Węgrzech [ZDJĘCIA]
twitter.com/jbrudzinski

Najpierw spotkanie w siedzibie węgierskiego parlamentu, później rejs statkiem po Dunaju. Jarosław Kaczyński jest dziś w Budapeszcie, gdzie rozmawia z premierem Węgier Viktorem Orbanem o przyszłości UE po Brexicie, kryzysie migracyjnym oraz współpracy PiS z partią Fidesz, której Orban przewodzi.

Kaczyńskiemu towarzyszą marszałek Sejmu Marek Kuchciński i wicemarszałkowie Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński. Spotkanie na Węgrzech jest rewizytą. W styczniu Kaczyński spotkał się z Orbanem w pensjonacie w Nidzicy.

 

Wizytę na Węgrzech relacjonuje na twitterze wicemarszałek Brudziński.

 

 

 

 

Grupy Wyszehradzka chce reformy UE

 

W drugiej połowie lipca w Warszawie odbyło się spotkanie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej, na którym ustalono, że V4 we wrześniu na szczycie UE w Bratysławie złoży wspólną propozycję dotyczącą reformy Unii. Na przełomie sierpnia i września, ma dojść do spotkania V4 w Krynicy, które ma posłużyć wypracowaniu ostatecznych propozycji. Polska w lipcu objęła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. 

 

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May pod koniec lipca spotkała się w Warszawie z premier Beatą Szydło. Szefowe rządów zgodziły się wówczas, że po Brexicie sytuacja obywateli UE mieszkających na Wyspach będzie uregulowana na zasadzie wzajemności, będzie ona dokładnie taka jak Brytyjczyków mieszkających w Unii.

 

16 września w Bratysławie odbędzie się nieformalny szczyt unijny bez udziału Wielkiej Brytanii poświęcony strategii UE na przyszłość.

 

23 czerwca większość Brytyjczyków opowiedziała się w referendum za opuszczeniem przez kraj UE. Dla May, która kieruje brytyjskim rządem od 13 lipca, jednym z głównych zadań jest negocjacja z państwami UE warunków i terminu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, a także ukształtowanie na nowo relacji Londynu ze Wspólnotą już po Brexicie.

 

polsatnews.pl, PAP

ml/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze