Spotkanie, które rozpoczęło się o godzinie jedenastej, zakończyło się ponad sześć godzin później. Nie wiadomo oficjalnie, o czym Kaczyński i Orban debatowali. Według pierwszych informacji z Orbanem mieli się spotkać także premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda, ale w Niedzicy ich nie było.

 

Lider PiS opuścił pensjonat kilkanaście minut po delegacji węgierskiej. Początkowo pojawiły się informacje, że Kaczyński spędzi w Niedzicy noc.

 

 

Właścicielka pensjonatu "Zielona Owieczka", w którym rozmawiali politycy, powiedziała dla Polsat News, że na obiad podano żurek, pstrąga i makowiec. Po obiedzie, po godzinie piętnastej, politycy mieli pojechać na zamek w Niedzicy, ale ostatecznie do końca rozmowy nie opuścili pensjonatu.

 

Jerzy Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego" powiedział dla Polsat News, że w przeszłości zamek należał do węgierskiej rodziny Palocsayów Salomonów, więc być może ze względu na symboliczny charakter miejsca właśnie tam miało być kontynuowanie spotkanie.

 

"Rozmowy m. in. o Trybunale"


Według portalu VS.hu spotkanie dotyczyło działań polskiego rządu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych. Fidesz, węgierska partia rządząca, wykonała na początku swoich rządów podobne działania do polskich, pisze portal, i dodaje, że spotkanie będzie "okazją do wymiany doświadczeń".


Podobnie jak niedawno Polskę, w 2010 r. Komisja Europejska ostrzegła w Węgry przed możliwością wszczęcia procedury korygującej, co mogłoby zakończyć się odebraniem krajowi prawa głosu w Radzie Europejskiej – przypomina węgierski portal.


Portal spekulował również, że rozmowy mogły dotyczyć kwestii migrantów. Orban jest stanowczo przeciwny ich przyjmowaniu. Węgry, jeszcze na początku września ubiegłego roku, jako pierwsze wzniosły mur na swojej południowej granicy.

 

Możliwe uzgodnienie stanowiska względem Londynu

 

Inne węgierskie media podkreślały, że nieznane były tematy rozmów, jakie poruszali politycy, jednak portal "Hungary Today" zwraca uwagę, że do spotkania doszło przed zaplanowanymi na czwartek rozmowami szefa węgierskiego rządu z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Politycy mogli rozmawiać nad wspólnym stanowiskiem względem polityki Londynu.

 

Jednym z kluczowych projektów rządu Camerona jest ograniczenie dostępu do świadczeń społecznych dla obywateli państw Unii Europejskiej w trakcie pierwszych czterech lat pobytu w Wielkiej Brytanii. W grudniu przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiedziała się premier Szydło.

 


Polsat News, VS.hu, PAP, Tygodnik Podhalański