To nie science fiction. Palcem wydrukowanym w 3D odblokowali telefon ofiary morderstwa

Technologie
To nie science fiction. Palcem wydrukowanym w 3D odblokowali telefon ofiary morderstwa
Derrick Turner/Michigan State University

Coś, co do niedawna mogło uchodzić za science fiction, właśnie stało się rzeczywistością. Policji w Michigan udało się odblokować smartfona należącego do ofiary morderstwa, dzięki temu, że specjaliści odtworzyli linie papilarne zamordowanego, nanieśli je na wydrukowany w 3D palec i w ten sposób "złamali" zabezpieczenia aparatu Samsunga.

Sukces sztabu naukowców z Michigan State University osiągnięty wraz z profesorem Anilem Jainem, może być przełomem dla śledczych. Oparta na drukowaniu w trójwymiarze technologia na razie pozwoliła "oszukać" zabezpieczenia Samsunga Galaxy S6, m.in. dlatego, że w telefonie nie zastosowano dodatkowego kodu zabezpieczającego.

 

Ułatwieniem był także fakt, że policja dysponowała odciskami palców zamordowanego mężczyzny, choć szczegółów, czy ofiara notowana była wcześniej w kartotekach, czy też odciski zabezpieczono już po zbrodni, nie ujawniono.

 

Zaś sam dostęp do telefonu był detektywom potrzebny, bo w ich opinii smartfon mógł zawierać istotne dla śledztwa informacje.

 

Fot. Michigan State University

 

Policja z Michigan zgłosiła się do naukowca, po tym jak w serwisie YouTube śledczy zobaczyli filmik, na którym zademonstrował on opracowaną przez siebie technikę drukowania odcisków palców i ujawnił luki w systemach zabezpieczeń stosowanych przez producentów telefonów.

 

Profesor szybko udowodnił, że teoria doskonale działa w praktyce.

 

npr.org

jak/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie