W Turcji aresztowano bratanka Gulena

Świat
W Turcji aresztowano bratanka Gulena
PAP/EPA/Tolga Bozoglu

Policja turecka aresztowała w sobotę bratanka zamieszkałego w USA muzułmańskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, oskarżanego przez władze Turcji o to, że stał za próbą niedawnego zamachu stanu w tym kraju. Muhammeda Saita Gulena zatrzymano w Erzurum.

Jak podała oficjalna turecka agencja prasowa Anadolu, aresztowany krewny Fethullaha Gulena zostanie przewieziony na przesłuchanie do stolicy, Ankary.

 

Mógł przynależeć do organizacji terrorystycznej

 

Agencja wymienia wśród możliwych zarzutów, które zostaną wysunięte przeciwko krewnemu kaznodziei, przynależność do organizacji terrorystycznej.

 

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oskarża muzułmańskiego duchownego, który od 17 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, że budował w Turcji "państwo w państwie" i był "mózgiem" spisku przeciwko legalnej władzy. Spisek ten, według szefa państwa tureckiego, miał doprowadzić do próby zamachu stanu z 15 lipca.

 

"Bardziej niebezpieczny, niż bin Laden"

 

- Szef terrorystów Fethullah Gulen jest bardziej niebezpieczny, niż Osama bin Laden - oświadczył w sobotę turecki minister ds. Unii Europejskiej Omer Celik.

 

Poprzedniego dnia rząd turecki oznajmił, że do USA udadzą się w przyszłym tygodniu ministrowie spraw zagranicznych i sprawiedliwości - Mevlut Cavusoglu i Bekir Bozdag, aby przekonać władze amerykańskie do wydania 75-letniego Gulena.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze