Kaczyński: na Clintona być może wpływa "sytuacja gigantycznego nieporozumienia"

Polska

Media i różne czynniki na świecie tworzą sytuację gigantycznego nieporozumienia i być może to wpływa na świadomość Billa Clintona - tak do ostatnich słów o Polsce wypowiedzianych przez byłego prezydenta USA odniósł się Jarosław Kaczyński. - Jeżeli ktoś twierdzi, że dzisiaj w Polsce nie ma demokracji, to znaczy, że jest w stanie, który by trzeba zbadać metodami medycznymi - stwierdził.

W ubiegły piątek Clinton, mówiąc o Polsce i Węgrzech, wyraził m.in. pogląd, że oba kraje "uznały, że z demokracją jest za dużo kłopotu" i "chcą przywództwa w stylu Putina".

 

We wtorek o słowa byłego przywódcy USA byli pytani szefowie PiS Jarosław Kaczyński i PO Grzegorz Schetyna.

 

- Ja mogę powiedzieć tylko jedną rzecz - że media, różne czynniki na świecie tworzą sytuację gigantycznego nieporozumienia i być może to wpływa na świadomość ex-prezydenta Stanów Zjednoczonych, inaczej sobie tego nie potrafię wytłumaczyć. Jeżeli ktoś twierdzi, że dzisiaj w Polsce nie ma demokracji, to znaczy, że jest w stanie, który by trzeba zbadać metodami medycznymi - powiedział Kaczyński na wtorkowej konferencji prasowej.

 

Wypowiedź, która "bardzo nas dotyka"

 

Schetyna, b. szef MSZ ocenił z kolei, że wypowiedź Billa Clintona jest przykra, ale "wpisana w logikę, w temperaturę, w emocje kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych". - Ale to nas nie interesuje, ona dotyka bardzo nas, nasze dobre imię i dobrą historię ostatnich 26 lat, ale to nie jest pierwsza wypowiedź polityka amerykańskiego - zaznaczył szef PO.

 

Przypomniał, że kilka miesięcy wcześniej b. kandydat Republikanów na prezydenta, senator John McCain równie krytycznie oceniał obecną sytuację w Polsce. Zwrócił również uwagę, że za kilkanaście dni będziemy obchodzić kolejną rocznicę pierwszych wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku, a dwa lata temu w 25. rocznicę w uroczystościach na Placu Zamkowym w Warszawie brał udział m.in. prezydent Barack Obama.

 

- Jego przemówienie było symbolem polskiego sukcesu, polskiego zwycięstwa, polskich wielkich 25 lat wolności. Dzisiaj, po dwóch latach, widzimy do jakiej opinii o Polsce doprowadzili politycy PiS. I to jest bardzo smutna konstatacja - ocenił Schetyna.

 

List amerykańskich senatorów

 

W lutym trzech amerykańskich senatorów: McCain oraz dwóch Demokratów: Dick Durbin i Ben Cardin wystosowało list do premier Beaty Szydło, którym wezwało jej rząd, by potwierdził wierność zasadom OBWE i UE, w tym poszanowania demokracji i rządów prawa. Wyrażali przy tym zaniepokojenie uchwalanymi w Sejmie ustawami, które ich zdaniem mogły naruszać podstawowe wartości, w tym wolność mediów i niezależność sądownictwa.

 

Były amerykański prezydent wygłosił w miniony piątek w college'u w New Jersey przemówienie, w którym poparł żonę, demokratyczną kandydatkę na prezydenta USA Hillary Clinton i kilka razy z drwiną wypowiedział się o jej rywalu Donaldzie Trumpie.

 

Mówiąc ironicznie o planach Trumpa w sprawie budowy muru na granicy z Meksykiem w celu powstrzymania migrantów, Clinton oznajmił, że można go wznieść także na granicy z Kanadą, a także przez Atlantyk i Pacyfik. Następnie przeszedł do Polski i Węgier i oświadczył, że oba kraje, "które nie byłyby wolne" bez udziału USA, uznały, że "z demokracją jest za dużo kłopotu".

 

"Chcą przywództwa w stylu Putina" - oznajmił. "Dajcie autorytarną dyktaturę i trzymajcie cudzoziemców z daleka, czy czegoś to nie przypomina? - pytał były amerykański prezydent, czyniąc aluzję do Donalda Trumpa.

 

PAP

am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze