Australia: za dwa miesiące przedterminowe wybory do parlamentu

Świat
Australia: za dwa miesiące przedterminowe wybory do parlamentu
Flickr/Ryan Wick/CC BY 2.0

Premier Australii Malcolm Turnbull ogłosił, że przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 2 lipca. Szef rządu w Canberze chce w ten sposób uzyskać mocniejszy mandat demokratyczny dla przeprowadzenia reform gospodarczych.

Malcolm Turnbull potwierdził proponowany wcześniej termin głosowania po spotkaniu z gubernatorem generalnym, który reprezentuje brytyjską królową Elżbietę II.

 

Australijski premier powiedział, że ewentualna wygrana opozycji w wyborach uniemożliwiłaby przejście krajowej gospodarki od boomu węglowego, który minął, do bardziej zdywersyfikowanego modelu rozwoju.

 

We wtorek premier ogłosił plan wydatków budżetowych na najbliższą przyszłość, zakładający stymulowanie wzrostu gospodarczego i tworzenie nowych miejsc pracy. Wcześniej szef rządu ostrzegał, że zwróci się o rozwiązanie obu izb parlamentu, jeśli Senat nie przyjmie zaproponowanych reform, co się stało.

 

Sondaże nie wskazują zwycięzców

 

Koalicja liberałów i nacjonalistów, która powróciła do władzy w 2013 roku, straciła - według najnowszych sondaży - przewagę nad opozycyjną Partią Pracy. Obecnie różnice między obu ugrupowaniami mieszczą się w granicach błędu statystycznego.

 

Malcolm Turnbull, który we wrześniu 2015 roku przejął władzę po Tonym Abbocie w wyniku wewnętrznego głosowania w Partii Liberalnej Australii (LPA), zapowiedział, że będzie koncentrował się na utrzymaniu stabilności w kraju i na poprawie sytuacji gospodarczej.

 

W ciągu pięciu lat w Australii pięć razy zmieniał się premier. Poprzednie wybory odbyły się we wrześniu 2013 roku. W normalnym trybie następne powinny odbyć się w styczniu 2017 roku. Walka wyborcza będzie toczyć się o 76 miejsc w Senacie oraz 150 miejsc w Izbie Reprezentantów.

 

PAP

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze